“SALOMATLIK SARI 5000 QADAM”…
Bundan taxminan 2400-yil avval Gippokrat ham “Piyoda yurish – inson uchun eng yaxshi davo vositasi” ekanligini taʼkidlagan ekan. Chindan ham piyoda yurgan insonning salomatligi yaxshi boʻladi, yaʼni muntazam ravishda piyoda yurish yurak-qon tomir kasalliklar xavfini 31 foizga kamaytiradi va bir qator kasalliklarning oldini oladi. Bu borada Andijon davlat tibbiyot institutining professor-oʻqituvchilari, xodimlari, xatto talabalari ham yaxshi biladilar.
Pediatriya fakulteti, Bolalar jarrohligi kafedrasi xodimlari “Salomatlik sari 5000 qadam” loyihasida tashabbusni qoʻlga olishdi. Ish faoliyatidan soʻng toza havoda jamoa bilan dildan suhbat qurib loyihada qatnashgan professor-oʻqituvchilar piyoda yurishning samarali jihatlarini haqida fikr almashdilar.

About 2,400 years ago, Hippocrates said that “walking is the best remedy for human health.” In fact, walking is a way to be healthy, which means that regular walking reduces the risk of cardiovascular diseases by 31% and prevents a number of diseases. The staff and even students of Andijan State Medical Institute are well aware of this.
Employees of the Department of Pediatric Surgery, Faculty of Pediatrics, took the initiative in the project “5000 steps towards health.” At the end of the working day, the professors and teachers who participated in the project had a heart-to-heart talk in the fresh air and exchanged views on the benefits of walking.