Kelajakda yetuk shifokor bo‘lishni niyat qilgan talabalarimiz buyuk allomalarimizning tavallud topgan kunlari munosabati bilan o‘tkazilayotgan tadbirlarda adabiyot ixlosmandi ekanliklarini namoyish etishmoqda. Quvonarlisi, mazkur tadbirlarda tyutorimiz ham faol ishtirok etmoqda.
Bu gal Davolash fakulteti xodimlari va talabalari tashabbusni qo‘lga olishdi. Shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlab “G‘azallarda olam-olam tarbiya” mavzusida adabiy-badiiy kecha viloyat Musiqali drama va komedia teatri hamda Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktabi bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Tadbirda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor v.v.b. S.Salohiddinov, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova so‘z olib, Boburning hayoti, Vatan sog‘inchiga yo‘g‘rilgan ijodi, benazir asarlari to‘g‘risida ma’lumot berib o‘tdi.
Shoirning g‘azallari Muhammad Yusuf nomidagi ijod maktabi o‘quvchilari va institutimiz tyutorlari tomonidan o‘qildi. Viloyat Musiqali drama va komedia teatri aktyorlarining sahna ko‘rinishidan ilhom olgan talabalarimiz ham o‘z iste’dodlarini ko‘rsatdilar. Sahna jonli tarixga aylangandek bo‘ldi.
Dutorchi qizlar ham tadbirga sho‘x kuylari bilan fayz kiritdilar, g‘azallarga bastalangan qo‘shiqlar ham maromiga yetkazib ijro etildi.
Boburxonlik kechasi ijod bayramiga aylanib ketdi. O‘z sohasining mutaxassislari qatori bizning talabalar ham san’at va adabiyot bobida qolishmasliklarini ko‘rsata olishdi.

Our students, who aspire to become great doctors of the future, demonstrate their love for literature at events dedicated to the birthdays of our great scientists. It is gratifying that our tutor also takes an active part in these events.
This time, employees and students of the therapeutic Faculty took the initiative. A literary and artistic evening dedicated to the birthday of the king and poet Zahiriddin Muhammad Babur was organized jointly with the regional Theater of Musical Drama and Comedy and the School of Art of Muhammad Yusuf.
The event was attended by the Acting pro-rector on Youth affairs, Spirituality and Enlightenment S. Salokhiddinov, Chairman of the Women’s Advisory Council G. Kholmatova spoke about the life of Bobur, his work, his unique works.
The poet’s poems were read by students of the creative school named after Muhammad Yusuf and teachers of our institute. Inspired by the performances of the actors of the Regional Musical Theater of Drama and Comedy, our students also showed their talents. The scene seemed to come to life.
Dutar women also entertained with their melodies and songs based on gazelles.
The event dedicated to the memory of Bobur turned into a celebration of creativity. Our students, as well as experts in their field, were able to show that they did not stand aside in the field of art and literature.