SAYFITDIN TURSUNOVGA BAGʻISHLAB “XOTIRA” TADBIRI OʻTKAZILDI
Oʻzbekiston Respublikasi Fan Arbobi, Nyu-York Fanlar Akademiyasining aʼzosi S.Tursunov hammualliflari bilan birgalikda yaratgan Ichki kasalliklar propedevtikasi fanidan darsligi respublikamizning barcha tibbiyot institutlari talabalari uchun qoʻllanma boʻlib xizmat qilmoqda.  Uning 10 dan ortiq maʼnaviyat ruknidagi risolalari va sheʼriy kitoblari nashr etilgan.
Ustoz tomonidan asos solingan Markaziy Osiyodagi yagona profilaktik kardiologiya ilmiy maktabida 20 dan ortiq doktorlik, 50 dan ortiq nomzodlik dissertatsiyalari muvaffaqiyatli  himoya qilingan. Ukraina, Rossiya Federatsiyasi, Polsha, Xindiston, Qirg’iziston va Janubiy Koreya kabi xorijiy davlatlardagi yetuk olimlar bilan hamkorlik aloqalari yoʻlga qoʻyilgan.
S.Tursunovning Sogʻliqni saqlash, fan va taʼlim yoʻnalishida olib borgan xizmatlari uchun 2009-yilda “El-yurt hurmati” ordeni bilan taqdirlangan.  Tajribali rahbar hamda mohir shifokor 2021-yil 9-yanvar kuni 82 yoshida vafot etgan.
Bugungi oʻtkazilgan “Xotira” tadbirida institut rektori M.Madazimov, Fizika-matematika fanlari doktori, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi akademigi S.Zaynabidinov, IKP kafedrasi professori O.Salohiddinov, 1-UAShT kafedrasi mudiri Z.Salohiddinov, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi professori K.Soliyev, Vrachlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash fakulteti dekani X.Tursunov, IKP kafedrasi assistenti Z.Valiyeva  soʻz olib, ustozning hayoti, ilmiy ishlari, tibbiyot sohasining rivoji uchun qilgan saʼy harakatlari xususida toʻxtalib oʻtdilar. Shuningdek, uning yaxshi amallari ham yodga olinib, haqqiga duolar qilindi.

EVENT DEDICATED TO THE MEMORY OF SAYFITDIN TURSUNOV – Andijan State Medical Institute
Tursunov Sayfitdin Yunusovich was such a sincere and respected teacher. He was born on February 28, 1939 in Izbaskan district. From 1956 to 1962 he studied at Andijan State Medical Institute. From 1962 to 1964 he worked as a clinical resident of the Department of Propaedeutics of Internal Diseases, assistant of the department, associate professor, professor and head of the department for more than 30 years.
The textbook on Propaedeutics of Internal Diseases, co-authored by S. Tursunov, a scientist of the Republic of Uzbekistan, a member of the New York Academy of Sciences, serves as a manual for students of all medical institutes of the republic. He has published more than 10 spiritual pamphlets and books of poetry.
More than 20 doctoral and 50 candidate dissertations have been successfully defended at the Central Asian Scientific School of Preventive Cardiology, founded by the teacher. Cooperation has been established with leading scientists from Ukraine, Russian Federation, Poland, India, Kyrgyzstan and South Korea.
In 2009, Tursunov was awarded the Order of “El-Yurt Hurmati” for his services in the field of health, science and education. The experienced leader and skilled physician died on January 9, 2021 at the age of 82.
Rector of the Institute M.Madazimov, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan S.Zaynabidinov, Professor of the Department of Propaedeutics of Internal Diseases O.Salohiddinov, Head of the 1st Department of Training General Practitioners Z.Salohiddinov, Professor of the Department of Hospital Therapy and Endocrinology K. Soliev, Dean of the Faculty of Advanced Training and Retraining of Physicians H.Tursunov, assistant of the Department of Propaedeutics of Internal Diseases Z.Valiyeva spoke about the life of the teacher, his scientific works and mentioned his efforts for the development of medicine. His good deeds were also remembered and prayers were offered for him.