PEDIATRIYA VA NEONATOLOGIYA KAFEDRASIDA “QADRLASH” TADBIRI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Pediatriya fakulteti xodimlari hamda pediatriya va neonatologiya kafedrasi mudiri, dotsent Barno Baxodirovna Inaqova boshchiligida kafedra dotsenti Nuritdinova Gavhar Tayipovnaga bag‘ishlangan «Qadrlash» tadbiri o‘tkazildi. Unda fakultet dekani o‘rinbosari K.Baydullayev, kafedra xodimlari va talabalar ishtirok etdi.
G.Nuritdinova  ayni damda fakultativ pediatriya va neonatologiya kafedrasi dotsenti bo‘lib faoliyat yuritmoqda. U  1972-yilda pediatriya fakultetini muvaffaqiyatli tamomlagan. U 1988-yilda Bishkek shahrida o‘tkazilgan “Akusherlik – ginekologiya va pediatriya ITI huzuridagi ixtisoslashgan kengashida “Применение новой композиции ферроцерона у детей раннего возраста с железодефицитной анемией” mavzusida  nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilib, tibbiyot fanlari nomzodi ilmiy unvoniga ega bo‘ldi. Mehnat faoliyati davrida  bir necha marta Toshkent tibbiyot akademiyasida pedagogik va pediatriya fanidan malakasini oshirgan. Pediatriya va neonatologiya fani bo‘yicha bo‘lgan s’yezd, ilmiy  konferensiya va anjumanlarda faol qatnashgan. Hozirgi vaqtda  dotsent G.Nuritdinova bakalavriyat yo‘nalishi va shifokorlar uchun  21 ta o‘quv qo‘llanma, 2 patent, 150 dan ortiq o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar, 250 dan ortiq ilmiy tezis va maqolalar, 265 dan ortiq tarqatma materiallar, 350 dan ortiq ratsionalizatorlik takliflari muallifi, 7 ta o‘quv qo‘llanma, 1 elektron darslik yaratgan. Shuningdek, 2 ta s’yezd, 6 ta xalqaro kongresslarda ilmiy ishlari bilan  ishtirok etgan. 2015-yili Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan  “Sog‘liqni saqlash a’lochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.
Tadbir davomida ustozning hamkasblari va shogirdlari tomonidan faoliyatiga oid qiziqarli ma’lumotlar, uning insoniylik fazilatlari, boy tajribasi bilan o‘rtoqlashdilar. Talabalar o‘zlari qiziqtirgan savollariga javob oldilar.

THE EVENT “QADRLASH (APPRECIATION)” AT THE DEPARTMENT OF PEDIATRICS AND NEONATOLOGY – Andijan State Medical Institute
THE EVENT “QADRLASH (APPRECIATION)” AT THE DEPARTMENT OF PEDIATRICS AND NEONATOLOGY
16:25 09.03.2022
The staff of the Faculty of Pediatrics and the head of the Department of Pediatrics and Neonatology, Associate Professor Barno Bahodirovna Inakova held an event “Appreciation” dedicated to Associate Professor Nuritdinova Gavhar Tayipovna. It was attended by Deputy Dean of the Faculty K. Baidullayev, staff of the department and students.
G. Nuritdinova is currently an associate professor of the Department of Pediatrics and Neonatology. She successfully graduated from the Faculty of Pediatrics in 1972. In 1988, she defended her dissertation on ” The use of new composition of ferrocerone in infants with iron deficiency anemia” at the Specialized Council of the Research Institute of Obstetrics and Gynecology and Pediatrics in Bishkek. During her career, she repeatedly improved her skills in pedagogy and pediatrics at the Tashkent Medical Academy. She has actively participated in congresses, scientific conferences on pediatrics and neonatology. At present, Associate Professor G.Nuritdinova has 21 textbooks for bachelors and doctors, 2 patents, more than 150 teaching aids, more than 250 scientific theses and articles, more than 265 handouts. She is the author of more than 350 rationalization proposals, created 7 textbooks, 1 electronic textbook. She has also participated in 2 congresses and 6 international congresses with her scientific work. In 2015, she was awarded the badge “Sog‘liqni saqlash a’lochisi” by the Ministry of Health.
During the event, colleagues and students of the teacher shared interesting information about her work, her human qualities, her rich experience. Students received answers to their questions.