Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasining 2022-yil 10-maydagi “Andijon viloyatida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi rahbarligida vazirliklar, sektorlar, xududiy tashkilot va idoralar rahbarlari ishtirokida ommaviy sayyor qabullar oʻtkazilishi toʻgʻrisida”gi №07-1211-son va ushbu masala yuzasidan Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining 2022-yil 10-maydagi №6/18-11-son topshiriq xatini ijrosini taʼminlash maqsadida Andijon viloyati aholisi bilan toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot tizimini yanada takomillashtirish, fuqarolar muammolari bilan ishlashni samarali tashkil etish, xududlarda yechimini kutayotgan masalalarni “mahallabay” oʻrgangan holda joyida va tezkor hal etish uchun ishchi gurux sifatida joriy yilning 11-13-may kunlari sayyor qabulda Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi qoshidagi Ma’naviyat va ma’rifat markazi direktori v.v.b. F. Farhodov rahbarligida viloyatimizdagi mavjud 6 ta davlat Oliy taʼlim muassasalari rahbarlari bilan birgalikda ishtirok etildi.
Sayyor qabul davomida Oliy taʼlimga oid (oʻqishga qabul qilish, oʻqishni koʻchirish, oʻqish uchun kontrakt mablagʻlarini toʻlab berish va talabalar turar joylari bilan taʼminlab berish) masalalari bilan jami 21 ta murojaatlar kelib tushdi. Jumladan, Andijon davlat tibbiyot instituti kasbiy taʼlim yoʻnalishi 3-kursida taxsil oluvchi Shoxida Xakimova, farmatsevtika yoʻnalishi 3-kurs talabasi Mohlaroy Akramova va pediatriya fakulteti 3-kurs talabasi Saidamirxon Noʻmonxoʻjayevning oʻqishi uchun yarim yillik kontrakti institutning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan toʻlab berildi. Bundan tashqari farmatsevtika yoʻnalishi 3-kurs talabasi Mohlaroy Akramova murojati boʻyicha talabalar turar joyi bilan taʼminlandi.
Sayyor qabul davomida norozichilik kayfiyatida qolgan murojaatchilar boʻlmadi. Yechimi topilgan murojaatlar holati boʻyicha Respublika televideniyasiga axborot berildi.

In order to ensure the implementation of the Order of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan No. 07-1211 dated May 10, 2022 “On holding public receptions in Andijan region under the leadership of the Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan with the participation of heads of ministries, sectors, territorial organizations and agencies”and the instruction letter of the Ministry of Higher and Secondary Special Education No. 6 / 18-11 dated May 10, 2022, to further improve the system of direct communication with the population of Andijan region, effective organization of work with citizens, on May 11-13 of this year, a visit of a working group for on-site and expeditious solutions, with the heads of 6 existing state higher education institutions was held in the region.
During the visit, a total of 21 applications were received related to higher education issues (enrollment, transfer of studies, payment of tuition fees and provision of student accommodation). In particular, a semi-annual tuition fee was paid from the extrabudgetary funds of the institute to Shokhida Khakimova, a third-year student of Professional Education direction of Andijan State Medical Institute, Mohlaroy Akramova, a third-year student of Pharmacy direction and Saidamirkhon Nomonkhodjayev, a third-year student of the faculty of Pediatrics. In addition, at the request of Mohlaroy Akramova, a third-year student of Pharmacy direction, a hostel accommodation was provided.