Avval xabar berganimizdek, Andijon davlat tibbiyot instituti Davolash fakulteti talabalari o’rtasida  “Tibbiyotda xorijiy til” fanidan Yakuniy davlat  attestatsiyasi bo’lib o’tmoqda.
Andijon davlat universiteti «Ingliz tili fonetikasi” kafedrasi dotsenti, filologiya fanlari nomzodi M.A.Kurbanov davolash ishi, pediatriya ishi, kasb ta’limi (davolash ishi), stomatologiya, farmatsiya, tibbiy profilaktika, xalq tabobati  yo’nalishi 2-3-kurs talabalari, oliy hamshiralik ishi 3-kurs talabalariga hamda xorijiy va qo’shni davlatlardan o’qishini ko’chirib kelgan yuqori kurs talabalariga “Tibbiyotda xorijiy  til” fanidan Yakuniy davlat attestatsiya xay’ati raisi etib tayinlandi.

As previously reported, final state exams on the subject “Foreign language in medicine” is being held among the students of the Faculty of General Medicine of Andijan State Medical Institute.
M.A. Kurbanov, PhD, Associate Professor of the Department of English Phonetics of Andijan State University, has been appointed Chairman of the Final State Certification Board on the subject of “Foreign Language in Medicine” which is being held for the 2-3rd year students of the faculties of General Medicine, Pediatrics, Dentistry, directions as Professional Education (general medicine), Pharmacy, Preventive medicine, Folk medicine, as well as for the 3rd year students of the direction of Higher Nursing and undergraduates who transferred their studies from abroad and neighboring countries.