KEKSALAR HAM TIBBIY KO‘RIKDAN O‘TDILAR, HAM MADANIY HORDIQ OLDILAR – Andijon davlat tibbiyot instituti
KEKSALAR HAM TIBBIY KO‘RIKDAN O‘TDILAR, HAM MADANIY HORDIQ OLDILAR
18:19 14.06.2022
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, “Sahovat” va “Muruvvat” internat uylari tizimini yanada rivojlantirish to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq shahrimizdagi “Sahovat” keksa va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun internat uyida Andijon davlat tibbiyot instituti tomonidan chuqurlashtirilgan tibbiy-ko‘rik o‘tkazildi.
Ma’lumot o‘rnida aytish mumkinki, hozirda internat uyida 98 nafar keksa otaxon va onaxonlar istiqomat qiladi. Ularga 9 nafar shifokor, 23 nafar hamshira, 28 nafar kichik tibbiyot xodimlari tibbiy xizmat ko‘rsatadilar. Qariyalar yilda 2 marotaba chuqurlashtirilgan tibbiy-ko‘rikdan o‘tkaziladi. Bu gal ularning salomatliklarini institutning 16 nafar mutaxassislari tekshirdilar. Ularni bezovta qilayotgan holatlari bo‘yicha shifokorlarning keravkli maslahat va tavsiyalari berildi. UZI, EKG va laborator tekshiruvlari ham olib borildi.
Shuningdek, tibbiy-ko‘rikdan so‘ng “Yoshlar oyligi” doirasida O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti faolllari tomonidan ko‘ngilochar konsert dasturi ham tashkil etildi. Yoshlikni madh etuvchi sho‘x qo‘shiq-kuylarga otaxon va onaxonlarimiz mazza qilib raqsga tushdilar. She’riyat ixlosmandlari tomonidan she’rlar o‘qildi. “Yosh volonyorlar” jamoasi esa sog‘lom ovqatlanish bo‘yicha tarqatma materiallarni ulashdilar.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On social support of the elderly and people with disabilities, further development of the system of boarding schools” in Sahovat “and” Muruvvat ” Andijan State Medical Institute conducted an in-depth medical examination at the boarding school.
For information, the boarding house is currently home to 98 elderly people. They are served by 9 doctors, 23 nurses and 28 junior medical staff. The elder people undergo an in-depth medical examination twice a year. This time their health was checked by 16 specialists of the institute. They were given the necessary advice and counseling by doctors on the issues that bothered them. Ultrasound, ECG and laboratory tests were also performed.
After the medical examination, activists of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan organized an entertainment concert as part of the “Youth Month”. Our grandparents enjoyed the youthful songs and dances. Poems were recited by poetry enthusiasts. The Young Volunteers shared handouts on healthy eating.