BITIRUV MAROSIMI DAVOM ETMOQDA
Ma’lumot o‘rnida shuni aytish mumkinki, Davolash fakultetini 266 nafar, Pediatriya fakultetini esa 186 nafar talabalar tamomladi. Ularning ish bilan bandligi ta’minlanib, hozirda ular tibbiyot muassasalarida faoliyat olib borishmoqda.
Tadbirni institut rektori M.Madazimov ochib berdi va bitiruvchilarni muborakbod etdi. Eng faol talabalarning ota-onalariga tashakkuurnomalar ham taqdim etildi. Bu kunni orziqib kutgan talabalar ham so‘z oldilar. Shundan so’ng bitiruvchilar Shifokorlik qasamyodini qabul qildilar.

Today, a festive mood reigned at Andijan State Medical Institute. Graduates of the Faculty of Therapy and Pediatric Faculty received a referral to medical practice – bachelor’s degree diploma.
For information, it should be noted that 266 students graduated from the Faculty of Therapy, and 186 students from the Faculty of Pediatrics. Their employment is secured, and now they work in medical institutions.
The event was opened by the rector of the institute M.Madazimov, who congratulated the graduates. Parents of the most active students were also presented with letters of thanks. The students, who were looking forward to this day, spoke and expressed their feelings.