Тел.: +99893-449-09-99
FAKULTET HAQIDAGI VA ENDOUROROLOGIYA, NEFROLOGIYA-GEMODIALİZ VA STOTOLOGIYA KAFEDRASI TARIXI VA FAOLIYATI.
2019-yil 10-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Germaniya xalqaro tashkiloti bilan hamkorlikda “Endourologiya o‘quv markazi” loyihasi asosida “Axborot-profilaktika instituti faoliyatini takomillashtirish” loyihasi asosida tashkil etildi.
2019-yil 16-dekabrdan ADTI rektorining 343-T-son buyrug‘i bilan vrachlar malakasini oshirish fakultetida Xirurgiya kafedrasi tarkibida “Endourologiya” kursi joriy etildi. 2020-yil 13-yanvar kuni ADTI rektorining 661-T-sonli buyrug‘i bilan vrachlar malakasini oshirish fakultetida Endourologiya, endoxirurgiya, urologiya, oftalmologiya va stomatologiya kafedrasi tashkil etildi. Kafedra mudiri t.f.n., dotsent Shadmanov M.A.
Kafedraning o‘quv bazasi Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi negizida joylashgan. Jumladan, “Endourologiya” ta’lim yo‘nalishi “Endourologiya va endoxirurgiya” kafedrasida joylashgan. Ayni paytda kafedra zamonaviy o‘quv-uslubiy jihozlar, ma’ruza xonalari, simulyatsiya xonasi bilan jihozlangan bo‘lib, bu yerda endourologik, endoxirurgik boks simulyatorlari, amaliy ko‘nikmalar uchun organokompleks endovideoxirurgik simulyatorlar, 55 va 32 diagonalli LED televizorlar, videoproyektorlar va boshqalar mavjud.
Maʼruza zali telemeditsina orqali laparoskopik jarrohlik boʻlimiga ulangan. Bu kursantlarga masofadan turib operatsiyani kuzatish va operatorlarga savollar berish imkonini beradi. Kafedraning o‘quv-ishlab chiqarish rejasiga muvofiq quyidagi operatsiyalar bajariladi: prostate adenomasi TURP, transureteral ureterolitotripsi, ureterolitoekstraktsiya, PCNL, o’tkir appenditsit uchun endoxirurgik aralashuv, laparoskopik jarrohlikdagi asoratlar uchun endoxirurgik aralashuv, jarrohlikda shoshilinch sharoitlarda diagnostik va terapevtik laparoskopiya va boshqalar. Shuningdek, «Endourologiyaning dolzarb masalalari» mavzusida tashkil etilgan takomillashtirish sikllari. 2020-yil 1-noyabrdan boshlab “Endourologiya” va “Endoxirurgiya” yoʻnalishlari boʻyicha 720 soatlik qayta tayyorlash mutaxassislik kursi tashkil etildi.
STOMATOLOGIYA KURSI.
Stomatologiya kursining o’quv va klinik bazasi ADTI klinikasida, xususan, poliklinika bo’limida joylashgan bo’lib, u erda mutaxassislar o’z malakalarini oshirishlari va yoki ixtisoslashishi mumkin. Stomatologiyaning oʻquv-klinik bazasida alohida imtihon xonalari, multimediali maʼruza zali, oʻz kutubxonasi, maketlar bilan simulyatsiya xonalari va amaliy koʻnikmalar uchun zarur oʻquv vositalari mavjud.

e-mail:        endourologiya@umail.uz
On October 10, 2019, on the basis of the clinic of the Andijan State Medical Institute, the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan, together with the German International Organization, organized the Endourology training center on the basis of the project “Improving the qualifications of Uzbek specialists working on modern medical highly specialized technology”. On December 16, 2019, by order of the rector of ASMI No. 343-T, the course “Endourology” was introduced at the Faculty of Postgraduate Medical Education and Training as part of the Department of Surgery.
On January 13, 2020, by order of the rector of ASMI No. 661-T, the Department of Endourology, Endosurgery, Urology, Ophthalmology and Dentistry was organized at the Faculty of Postgraduate Medical Education and Training. Head of the Department Ph.D., Associate Professor Shadmanov M.A.
The educational base of the department is located on the basis of the clinic of the Andijan State Medical Institute. In particular, the educational direction “Endourology” is located in the department of “Endourology and endosurgery”.
Currently, the department is equipped with modern educational and methodological equipment, lecture rooms, simulation room, where there are endourological, endosurgical box simulators, organocomplex endovideosurgical simulators for practical skills, LED TVs 55 and 32 diagonal, video projectors, etc.
The lecture hall is connected to the department of laparoscopic surgery via telemedicine. That will allow cadets to observe the operation and ask questions to operators remotely. According to the educational and production plan of the department, the following operations are performed: TUR of prostate adenoma, transureteral ureterolithotripsy, ureterolithoextraction, PCNL, endosurgical intervention for acute appendicitis, endosurgical intervention for complications in laparoscopic surgery, diagnostic and therapeutic laparoscopy in urgent conditions in surgery, etc. as well as organized cycles of improvement on the topic “Actual issues of endourology”. From November 1, 2020, a 720-hour specialization course in “Endourology” and “Endosurgery” was organized.
DENTISTRY COURSE
The educational and clinical base of the course of dentistry is located in the ASMI clinic, in particular in the outpatient department, where specialists can improve their qualifications and / or specialize. The educational and clinical base of dentistry has separate examination rooms, a lecture hall with multimedia, its own library, simulation rooms with models and the necessary educational tools for practical skills.