Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi Sun’iy buyrak bo‘limi hamshirasi Mo‘minjonova Feruzaning murojaatiga Andijon davlat tibbiyot instituti axborot xizmatining rasmiy munosabati
14:54 12.08.2022
Murojaatchi Mo‘minjonova Feruza o‘z audioxabarida Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi sun’iy buyrak bo‘limi katta hamshirasi tomonidan sanitarka va hamshiralarga juda ko‘p tazyiqlar o‘tkazilayotgani, buning sababi Yusupova Dildorani Sog‘liqni saqlash vazirligiga katta hamshira Alimova Kamolaning kirdikorlarini fosh qilganligi va bular tekshiruvda o‘z tasdig‘ini topganligi, klinikaning bosh vrachi Bahodir aka bilan til biriktirgani, adolatsizlik bilan butun sun’iy buyrak bo‘limini rotatsiya qilinishi buyurilgani, oddiy hamshira va sanitarkalar jazolanayotganini bildirgan.
Hamshira Yusupova Dildoraning shikoyati O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligining ishchi guruhi tomonidan atroflicha o‘rganildi va tegishli xulosa qilingan. Ishchi guruh xulosasiga ko‘ra Alimova Kamolaning “kirdikorlari fosh bo‘lganligi” to‘g‘risidagi fikrlari qisman  o‘z tasdig‘ini topganligi uchun K.Alimova va bo‘lim mudiri R.Abdullaev o‘z lavozimidan ozod etilgan. “Klinika bosh vrachi B.J.Rahmonov bilan katta hamshira o‘zaro til biriktirgan”lik holati asossiz ekanligi aniqlandi. Bo‘limda xodimlarni rotatsiya qilinishi ishchi guruh tomonidan taklif sifatida bosh vrachga ko‘rsatib o‘tilgan, biroq bu ishlar hali amalga oshirilmagan.
Vaholanki, ish beruvchi Mehnat qonunchiligiga ko‘ra, mehnat shartnomasida shartlashib olinmagan ish joyini o‘zgartirish huquqiga ega, xodimning mehnat vazifalari o‘zgartirilmaganligi sababli bu haqda xodim bilan oldindan kelishish talab qilinmaydi (Mehnat kodeksining 91-moddasi). Bundan kelib chiqadiki, muassasa rahbari xodimlarning roziligisiz ham ularni bir bo‘limdan boshqa bo‘limga o‘tkazishga haqli va bu holat, ya’ni rotatsiya mehnat shartlarini o‘zgartirish deb hisoblanmaydi.

Skip to content Official response of the information service of the Andijan State Medical Institute to the appeal of Mominjonova Feruza, nurse of the Artificial Kidney Department of the Andijan State Medical Institute Clinic – Andijan State Medical Institute
Official response of the information service of the Andijan State Medical Institute to the appeal of Mominjonova Feruza, nurse of the Artificial Kidney Department of the Andijan State Medical Institute Clinic
14:54 12.08.2022
In her audio message, the petitioner Mominjonova Feruza said that the senior nurse of the Artificial Kidney Department of Andijan State Medical Institute clinic is putting a lot of pressure on the sanitary workers and nurses, the reason is that Yusupova Dildora contacted the Ministry of Health and exposed the “bad deeds” of the senior nurse Alimova Kamola and these were confirmed in the examination, she colluded with the head doctor of the clinic, unfairly rotated the entire artificial kidney department said that it was ordered to be done, ordinary nurses and sanitary workers were being punished.
The complaint of nurse Yusupova Dildora was carefully studied by the working group of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan and an appropriate conclusion was made. According to the conclusion of the working group, Alimova K. and the head of the department, Abdullaev R., were dismissed from their positions due to partial confirmation of their guilt. It was established that the case of “the collusion of the head nurse of the polyclinic with the head of the clinic B. Rakhmonov” is unfounded. The rotation of staff in the department was presented to the chief physician as a proposal of the working group, but this work has not yet been implemented.
However, according to the Labor Law, the employer has the right to change the workplace that is not specified in the employment contract, since the employee’s labor duties have not been changed, prior agreement with the employee is not required (Article 91 of the Labor Code). It follows that the head of the institution has the right to transfer employees from one department to another without their consent, and such a situation, that is, rotation, is not considered a change in working conditions.