Unda institut rektori M.Madazimov, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektor S.Salohiddinov hamda fakultet dekani ishtirok etdi. Yig’ilish davomida professor-oʻqituvchilar va kafedra xodimlariga yangi oʻquv yilida talabalarni munosib kutib olish, ularga dars o’tish sifati, kafedraning dekanat bilan hamkorlik faoliyati, kafedralarning yangi o’quv yiliga tayyorgarlik holati,, dars jarayonlarida korrupsion holatlarga yoʻl qoʻymaslik, kiyinish madaniyatiga rioya qilish kabi masalalarga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Unda dastlab, 2021–2022-o’quv yilida qilingan ishlar tahlil qilinib, hisobotlar tinglandi. Talabalarning sifatli ta’lim olishlarini ta’minlash hamda uni yanada mustahkamlash bo’yicha fikr almashildi.

A regular meeting of the Academic Council of the Faculty of Pediatrics was held. – Andijan State Medical Institute
A regular meeting of the Academic Council of the Faculty of Pediatrics was held.
22:06 31.08.2022
It was attended by the rector of the institute M. Madazimov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational work S. Salokhiddinov and the dean of the faculty. During the meeting, special attention was paid to such issues as properly welcoming students in the new academic year, improving the quality of their education, the interaction of the department with the dean’s office, the state of preparation of departments for the new academic year, preventing corruption during classes, as well as the culture of dressing and compliance with the requirements .
First, the work done in the 2021-2022 academic year was analyzed and reports were listened. There was an exchange of views on how to ensure that students receive a quality education and how to further strengthen it.