Andijon davlat tibbiyot institutiga biriktilgan mahallalardagi uyushmagan yoshlarni ilm va kasb-hunarga yoʻnaltirish boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ijtimoiy faolligini oshirish, holatini yaxshilash, maʼnaviy-maʼrifiy targʻibot ishlarini tashkil etish maqsadida tizimli ishlarni amalga oshirish davom etmoqda.
Xususan, Davolash fakulteti tyutorlari tomonidan “Yangi turmush” MFYda hamda Reabilitologiya, sport tibbiyoti, xalq tabobati va jismoniy tarbiya kafedrasining ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha mas’ullari tomonidan “Yaxshi mahalla” MFYlarida mahalla raislari va faollari bilan uchrashuv oʻtkazildi. Unda asosan, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlar bilan ishlash, ularni kasbga yoʻnaltirish, muammolarini hal etish boʻyicha fikr-mulohazalar oʻrganildi.
Shuningdek, uchrashuvdan soʻng oʻquvchilar oʻrtasida kichik sport musobaqasi ham tashkil etilib, bolalarning aqliy qobiliyatlari sinovdan oʻtkazildi.

Systematic work is being carried out in order to guide the unorganized youth in the neighborhoods attached to Andijan State Medical Institute to science and profession, to meaningfully organize their free time, to increase their social activity, to improve their condition, and to organize spiritual and educational promotion work.
In particular, the tutors of the Faculty of General Medicine held a meeting with the chairmen and activists of the neighborhood in the “YANGI TURMUSH” MCG and the spiritual and educational affairs officials of the Department of Rehabilitation, Sports Medicine, Folk medicine and Physical education held a meeting in the “Yakhshi Mahalla” MCG. During the meeting, opinions on working with young people included in the “Youth Register”, directing them to the profession, and solving their problems were studied.
Also, after the meeting, a small sports competition was organized among students, and children’s mental abilities were tested.