O’zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida joriy yilning 30-iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan bo’lib o’tgan uchrashuvda berilgan topshiriqlarning 54-sonli bayoni 12-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida O’zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi tomonidan “Volontyorlik faoliyatini yanada qo’llab-quvvatlash va muvofiqlashtirishga qaratilgan harakatlar dasturi” tasdiqlangan. Mazkur dasturga muvofiq, mamlakatimizdagi barcha oliy ta’lim muassasalarida Volontyorlik markazlari tashkil etilmoqda.
Shu jumladan, Andijon davlat tibbiyot institutida 2018-yildan buyon faoliyat yuritib kelayotgan “Ibn Sino izdoshlari” volontyorlik guruhiga yangi maqom berish marosimi bo’lib o’tdi. Unda institut rektori M.Madazimov, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo’yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, yosh volontyorlar va talabalar ishtirok etdi.
Institut rektori volontyorlik guruhining faoliyati, erishilgan yutuqlar, ularning aholiga ko’rsatayotgan yordami, talabalarga o’tkazilayotgan mahorat darslarining foydalilik jihatlariga alohida to’xtalib o’tdi.
Ochilish marosimida viloyat Volontyorlik markazi bosh koordinatori S.Odiljonova ham ishtirok etib, viloyatda ilk bor Andijon davlat tibbiyot instituti volontyorlik faoliyati asosida Volontyorlik markazi tashkil etilayotgani bilan yig’ilganlarni qutlab, markaz haqida batafsil ma’lumotlar taqdim etdi.
Institut volontyorlik guruhi a’zolari o’z faoliyatlari to’g’risida taqdimot namoyish etdilar. Tadbir davomida kichik guruhlarga bo’lingan holda 4 ta yo’nalish loyihalar rejasi ishlab chiqildi. Unga ko’ra, ma’naviy-ma’rifiy, sport va ommaviy tadbirlardagi, ijtomoiy ekologiya, tarjomon volontyorlik yo’nalishlari tashkil etiladigan bo’ldi.
Qolaversa, tadbirda institut Volontyorlik markazi koordinatori etib Ilyosmirzo Ziyayev saylandi. Tadbir yakunida volontyorlik markazi a’zolari tomonidan bemorlarga birinchi tez tibbiy yordam ko’rsatish usullari amaliy mashg’ulot shaklida namoyish etildi.

A VOLUNTEER CENTER HAS BEEN ESTABLISHED AT THE ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
A VOLUNTEER CENTER HAS BEEN ESTABLISHED AT THE ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE
12:53 25.10.2022
A meeting was held under the leadership of the president of the Republic of Uzbekistan on the occasion of June 30th-Youth Day of the current year. In order to ensure the implementation of paragraph 12 of Statement No. 54, the agency for Youth Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of higher and secondary special education and the Central Council of the Youth Union approved the “program of actions aimed at further support and coordination of volunteer activities”. In accordance with this program, volunteer centers are being created in all higher educational institutions in our country.
In particular, the ceremony of awarding a new status to the volunteer group “FOLLOWERS OF IBN SINA”, which has been operating since 2018, was held at the Andijan State Medical Institute. The rector of the Institute M. Madazimov, the first vice-rector for Youth Work and spiritual and educational work S. Salakhidinov, young volunteers and students are participated there.
The Rector of the Institute highlighted the activities of the volunteer group, the achievements, the assistance provided to the population, the usefulness of the master classes held for students.
At the opening of the event, the chief coordinator of the regional volunteer center S. Odiljonova also took part and for the first time in the region presented detailed information about the center with the creation of a volunteer center based on the activities of the Andijan State Medical Institute.
Members of the Institute’s volunteer group made a presentation about their activities. During the event, a project plan was developed in 4 areas, divided into subgroups. In accordance with it, spiritual and educational, sports and mass events, executive ecology, volunteer directions of translators were organized.
In addition, at the event Ilyosmirzo Ziyaev was elected as a coordinator of the volunteer center of the Institute. At the end of the event, the members of the volunteer center demonstrated methods of first aid to patients in the form of practical exercises.