Uchrashuv davomida mutaxassislar o’z sohalari yuzasidan – fuqarolar o’rtasida uchrab turgan kiberhujumni oldini olish, aldanib qolmaslik, kiberhujumga uchragan holatda qanday yo’l tutish borasida tushunchalar, jinoyatchilik va terrorizm masalalarida esa ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda ehtiyotkorlik bilan yondashish, turli xildagi taqiqlangan materiallarni bilib bilmay tarqatmaslik, agar shu kabi holatlar sodir etiladigan bo’lsa, dastlab ma’muriy, takror sodir etilsa jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkinligi haqida ogohlantirildi.
Viloyat bosh otinoyisi tomonidan qizlarni oila, turmush masalalarida nimalarga asosiy e’tibor qaratishlari zarurligi, yaxshi oila bekasi bo’lishdagi qilinishi zarur bo’lgan ishlar to’g’risida maslahatlar berildi.
Mutaxassislar tomonidan berilgan ma’lumotlar talaba-qizlarning kelajakda yetuk shifokor, mustahkam oila bekasi, sevimli turmush o’rtoq bo’lishlariga xizmat qilsa ajabmas!

A round table on “glorification of our national values” was organized at the Andijan State Medical Institute. It was attended by the regional representative for religious affairs (otinoyi) Sh.Kasimova, senior specialist of the Department for Combating Terrorism and Extremism of the Department of Internal Affairs B.Abbosova, head of the regional propaganda group M.Kadyrova and Chairman of the Women’s Advisory Council of the Institute, advisor to the Rector on Women’s Issues G.Kholmatov took part.
During the meeting, the experts discussed issues related to their field – prevention of cyber attacks among citizens, prevention of deception, understanding how to act in the event of a cyber attack, and in matters of crime and terrorism – a cautious approach to the use of social networks, non-proliferation of various prohibited materials, if such cases are committed, first administrative, repeated and other actions and criminal prosecution.
The regional representative for religious affairs advised the girls on what to focus on in matters of family, marriage, what needs to be done to become a good hostess of the family.
We think that these specialists will serve female students to become mature doctors, strong family mistresses and beloved spouses in the future!