“BIZ YOSHLAR TAZYIQ VA ZO’RAVONLIKKA QARSHIMIZ” MAVZUSIDA DAVRA SUHBATI O’TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
“BIZ YOSHLAR TAZYIQ VA ZO’RAVONLIKKA QARSHIMIZ” MAVZUSIDA DAVRA SUHBATI O’TKAZILDI
13:48 11.11.2022
Andijon davlat tibbiyot institutida “Biz yoshlar tazyiq va zo’ravonlikka qarshimiz” mavzusida davra suhbati bo’lib o’tdi. Unda Xotin-qizlar masalalari boʻyicha rektor maslahatchisi, Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova, Rektor  maslahatchisi  X.Zokirov, Stomatologiya fakulteti dekan oʻrinbosari X.Mahmudov, Profilaktika  inspektori J.Xoʻjayev, fakultet  tyutorlari hamda  talabalar ishtirok etdi.
Shuningdek, tadbirga  mehmon sifatida Andijon  shahar Adliya bo’limidan S.Qoraboyeva va A.Egamnazarov hamda Viloyat IIB Xotin-qizlar masalalari  boʻyicha katta inspektor, podpolkovnik  Z.Xolmatova taklif qilindi.
Dastlab, institut Xotin-qizlar  kengashi raisi G.Xolmatova  soʻzga  chiqib,  Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish boʻyicha respublikamizda, xususan institutimizda olib borilayotgan ishlar  boʻyicha maʼlumotlar  berib  oʻtdi. Qolaversa, bugungi  kunda  barchani  tashvishga  solayotgan  muammolar boʻyicha  toʻxtalib, hozirgi kunda dunyo miqyosida shaxs  hayoti va   sogʻligiga qarshi  jinoyatlarning  deyarli  40%, har 4  qotillikni bittasi, qasddan badanga   shikast  yetkazish, har  beshtadan bittasi koʻproq  oila  sohasida  sodir  etilayotganligini aytib, Oʻzbekiston Respublikasining 28-moddasida “Hech kim tazyiq, zoʻravonlikka  duchor  etilishi  mumkin  emas”  deb koʻrsatilgan ekalnligini alohida taʼkidladi.  Yuqoridagi kabi holatlardan yoshlarimizni turli mafkuraviy  gʻoyalar  taʼsiriga tushib   qolmasliklari  uchun maʼnaviyat  va  tarbiyani  yanada  yuksaltirish zarurligini  aytib  oʻtdi.
Shundan so’ng, Viloyat IIB  Xotin-qizlar masalalari boʻyicha katta inspektori, podpolkovnik Z.Xolmatova soʻzga chiqib, milliy mentalitetimizga xos  yoʻnalishlar, ayolning  oiladagi  oʻrni  va  vazifalari  toʻgʻrisida alohida  toʻxtalib  oʻtdi. Shuningdek,  xotin-qizlar zo’ravonlik va tazyiqqa uchraganda, zo’ravonlik hamda tazyiq o’tkazgan shaxslarni qonun oldida javob berishlari muqarrarligi, himoya orderi berish tartibi haqida ma’lumot berdi.
Tadbir yakunida, Stomatologiya fakulteti tomonidan “Biz yoshlar tazyiq va zoʻravonlikka qarshimiz” mavzusida oʻtkazilgan videoroliklar hamda rasmlar  tanlovida gʻolib boʻlgan  talabalar institut    rahbariyati  tomonidan tashakkurnomalar  bilan taqdirlandi.

A ROUND TABLE WAS HELD ON THE TOPIC “WE, THE YOUTH, ARE AGAINST HARASSMENT AND VIOLENCE – Andijan State Medical Institute
A ROUND TABLE WAS HELD ON THE TOPIC “WE, THE YOUTH, ARE AGAINST HARASSMENT AND VIOLENCE
13:48 11.11.2022
A round table on the topic “We are young people, against harassment and violence” was held at the Andijan State Medical Institute. In the meeting was attended the Rector’s adviser on women’s issues, the chairman of the Women’s Advisory Council G.Kholmatova, the rector’s adviser H.Zakirov, Deputy Dean of the Faculty of Dentistry H.Makhmudov, the inspector for the prevention of Zh.Khudzhaeva, teachers and students of the faculty.
Also as a guest at the event were S.Talaboeva and A.Egamnazarov from the Andijan City Department of Justice, and Lieutenant Colonel Z.Kholmatova, the senior Inspector for Women’s Affairs of the Department of Internal Affairs of the region, was also invited.
Initially, the chairwoman of the Women’s Council of the Institute, G. Kholmatova, spoke about the work carried out in the republic, in particular, at our institute, to protect women from harassment and violence. In addition, speaking about the problems that concern everyone today, noting that currently almost 40% of crimes against human life and health, one out of every four murders, Intentional infliction of bodily harm, more than one out of every five, are committed in the family sphere, article 28 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan states that “no one can be persecuted, abused.” It was pointed out that it is necessary to further increase spirituality and education so that our young people do not fall under the influence of various ideological ideas from the above circumstances.
After that, the senior inspector for Women of the Department of Internal Affairs of the region, Lieutenant Colonel Z. Kholmatova, speaking, highlighted the directions inherent in our national mentality, the role and responsibilities of women in the family. She also provided information on the procedure for issuing protective orders when women are subjected to violence and harassment, about violence, as well as how persons who have been subjected to pressure inevitably bear responsibility before the law.
At the end of the event, the students who won the contest of videos and images on the theme “we, the Youth, are against harassment and violence”, organized by the Faculty of Dentistry, were awarded letters of thanks from the leadership of the Institute.