“JAHOLATGA QARSHI MAʼRIFAT” MAVZUSIDA DAVRA SUHBATI O‘TKAZILDI
Andijon davlat tibbiyot instituti professor-o‘qituvchilari va xodimlari o‘rtasida “Jaholatga qarshi maʼrifat” mavzusida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Andijon viloyati hokimining o‘rinbosari R.Arziev, “Imomi Aʼzam” jome masjidi imom xatibi I.Shamsiddinov, Institut rektori M.Madazimov,  prorektorlar, rektor maslahatchisi,  professor-o‘qituvchilar va xodimlar ishtirok etdilar.
Tadbirda so’z olganlar  mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar markazida, avvalo, inson manfaati, uning huquq va erkinliklarini taʼminlash maqsadi turganligi, fuqarolar manfaatlarini faqatgina tinchlik va osoyishtalik, o‘zaro hurmat, mehr-oqibat va hamjihatlik muhitini yaratish orqali taʼminlash mumkinligi, ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikni saqlash, dinlararo va millatlararo munosabatlarni uyg‘unlashtirish hisobiga xalqaro maydonda O‘zbekistonning obro‘si ortib borayotganiga to’xtalib o’tdilar.
Jaholatning davosi, albatta, bu – maʼrifatdir. Dunyoda sodir bo‘layotgan qo‘poruvchiliklar, yovuzliklar, qotilliklar, xunrezliklar va shunga o‘xshash barcha yomon illatlarning zamirida ilmsizlik yotadi. Biz, ilm egalari bunday toifa insonlar bilan maʼrifat bilan kurashsak jamiyatga katta foyda keltirishimiz mumkinligini taʼkidladilar.

Among the faculty and staff of the Andijan State Medical Institute, a spiritual and educational event was held on the topic “Enlightenment against ignorance.” It was attended by Deputy khokim of Andijan region R.Arziev, imam of the Imami Azam mosque imam-khatib I.Shamsiddinov, rector of the Institute M.Madazimov, vice-rectors, advisor to the rector, teachers and staff.
The speakers at the event noted that at the center of the large-scale reforms carried out in our country are, first of all, the interests of a person, the goal of ensuring his rights and freedoms, the interests of citizens can be ensured only by creating an atmosphere of peace and tranquility, mutual respect, kindness and harmony, preserving socio-economic stability, harmonizing interreligious and interethnic relations in the international arena. they touched on the growing reputation.
The cure for ignorance is, of course, enlightenment. Subversion, evil, murder, atrocities and all such vices occurring in the world are at the heart of ignorance. We, the people of science, argued that we can bring great benefits to society if we fight against such a category of people with the help of education.
At the end of the event, the participants received answers to their questions within the framework of the topic.