Yurtimizda turli millat vakillari bir oiladek istiqomat qiladi. Ularning urf-odat va anʼanalari alohida qadrlanadi. Bu esa xalqimizning mehmondo‘stligi va bag‘rikengligidan dalolatdir. Andijon davlat tibbiyot institutida ayni shu bag‘rikenglikni tarannum etuvchi “Bu muqaddas vatanda azizdir inson, millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik, barqarorlik omili” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib, mahalliy va xorijiy talabalarga darslarda hamda shu kabi madaniy-maʼrifiy tadbirlarda birdek faol, hamjihat, do‘stona munosabatda bo‘lishlarini taʼkidladi.
Shundan so‘ng, ijodiy kecha boshlanib, turli millat vakillari bo‘lgan talabalar o‘zlarining milliy kuy-qo‘shiqlarini, raqslarni ijro etdilar. Hozirgi kunda institutimizda 12 ta davlatdan kelgan, 300 nafardan ziyod xorijiy talabalar tahsil olmoqda.
O‘zbekistonlik talabalar xorijlik talabalarni, xorijliklar esa o‘zbek milliy qo‘shiqlarini ijro etganliklari tadbirning kulminatsion nuqtasi bo‘ldi. Bu esa talaba-yoshlar o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro hurmat nishonasidir.
Konsert dasturlari yakunida barcha ishtirokchilar tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

In our country, as one family, many nationalities and confessions live, the traditions of which are valued by our friendly and generous people. Andijan State Medical Institute hosted an event on the topic “Bu muqaddas vatanda azizdir inson. Millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik.” This event was opened by the rector of the institute M.M.Madazimov and said that such events help to strengthen interethnic ties and called on students to take an active part in them.
After that, the artistic part of the holiday began, at which students performed national dances and songs. Currently, 300 students from 12 countries study at our institute.
The climax of the holiday was the performance of Uzbek songs by foreign students, as well as the performance of foreign songs by our students. This is mutual respect between students. At the end of the event, an award ceremony took place.