PROFILAKTIK TIBBIYOT MUTAXASSISLIGI BO‘YICHA MALAKAVIY IMTIHON O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
PROFILAKTIK TIBBIYOT MUTAXASSISLIGI BO‘YICHA MALAKAVIY IMTIHON O‘TKAZILDI
09:42 22.12.2022
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-fevraldagi PF-4958-son “Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida” gi Farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 22-maydagi 304-son “Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi Rayosatining 2016-yil 28-yanvardagi 220/2-sonli qarori bilan tasdiqlangan va  O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2017-yil 23-iyunda 2764-1 raqam bilan ro‘yhatdan o‘tkazilgan “Malakaviy imtihonlarni o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi Nizom” ijrosini ta’minlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida 2022-yil 21-dekabr kuni “Profilaktik tibbiyot” mutaxassisligi bo‘yicha malakaviy imtihon o‘tkazildi.
Imtihon komissiyasiga professor N.S.Mamasoliyev raislik qildi. Imtihon hay’at a’zolari professorlar Z.S.Salohiddinov, O.S.Salohiddinov, X.X.Tursunov, N.R.Uzbekova va dotsent Sh.K.Yusupovalardan iborat bo‘ldi. Jarayonlar Korrupsiyaga qarshi kurashish va Komplayens nazorat tizimini boshqarish boʻlimi rahbari S.Asqarov tomonidan kuzatib borildi.

A QUALIFICATION EXAM WAS CONDUCTED IN THE SPECIALTY OF PREVENTIVE MEDICINE – Andijan State Medical Institute
A QUALIFICATION EXAM WAS CONDUCTED IN THE SPECIALTY OF PREVENTIVE MEDICINE
09:42 22.12.2022
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 16, 2017 No. PD-4958 “on further improvement of the postgraduate education system”, Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 22, 2017 No. 304 “On measures to further improve the postgraduate education system”, In order to ensure the implementation of the “regulations on the procedure for conducting qualification examinations”, approved by the Decree of the Presidium of the Higher Attestation Commission under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2016 No. 220/2 and registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on June 23, 2017 under the number 2764-1, Andijan State Budgetary Educational Institution of Higher Professional Education at the Institute of Medicine on December 21, 2022. A qualification exam in the specialty ”preventive medicine” was held.
The examination committee included Professor N.S.Mamasoliev, who presided. Members of the examination committee of Professor Z.S.Salakhiddinov, O.S.Salakhiddinov, H.X.Tursunov, N.R.Uzbekova and associate professor Sh.K.It consisted of the Yusupovs. S. Askarov, Head of the Anti-Corruption and Compliance Control Process Management Department, followed him.
The folder with questions opened according to everyone’s feedback, and applicants chose exam tickets. As a result, 7 candidates applying for the degree of Doctor of Philosophy successfully passed the exams.