Bugun, 17-fevral kuni  Andijon davlat tibbiyot institutida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining Intellektual mulk agentligi vakillari tomonidan “Ixtiro va foydali model. Talabnomani tayyorlash, ish yuritish va ekspertiza jarayoni. Xorijda patentlash amaliyoti, patentlashga oid turli savollar” va “Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash” mavzularida seminar-trening o‘tkazildi. Unda institutning professor-o‘qituvchilari, yosh olimlar, doktorantlar va magistrlar ishtirok etdi.
Seminar davomida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “Intellektual mulk markazi” davlat muassasasi Axborot resurs va TIQQMlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Sunnatulla Rahmonov va ushbu muassasaning Ixtiro va foydali modellar bo‘limi boshlig‘i Ikromjon Abdukadirovlar tomonidan “Ixtiro va foydali modelga talabnoma tuzish, ish yuritish va ekspertiza jarayoni, xorijda patentlash amaliyoti”, “Patent bazalaridan foydalanish” hamda “Mualliflik huquqi obyektlarini deponentlash” to‘g‘risida ma’ruza qilindi.
Yakunda ishtirokchilar tomonidan mavzuga doir berilgan savollarga mutaxassislar atroflicha javob berdilar va qatnashchilarga qo‘shimcha  axborotlarni o‘zida jamlagan buklet va materiallar topshirdilar.

On February 17, a seminar-training on the topics “Invention and Useful Models”, “Application preparation, handling and expertiing”, “Practice from Patenting Abroad” and various questions related to patenting and “Depositing author’s rights” has been organized in Andijan State Medical Institute by the representatives of the Intellectual Property Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan. The conference was attended by professors and teachers of the institute, young scientists, doctoral students and masters.
During the seminar Sunnatulla Rahmonov, the head of the Department of Information Resources and ICTMs of “Intellectual Property Center” state institution under the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, and Ikromjon Abdukadirov, the head of the Department of Invention and Useful Models spoke about invention and application of a model, expertizing process, practice of patenting abroad, using patent databases and depositing author’s rights.
At the end, the experts answered in detailes to the participants’ questions and handed over booklets and materials containing additional information to the issue.