AHOLIMIZNI SOG‘LOMLASHTIRISH YO‘LIDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
“Sog‘lik – eng katta boylikdir” -deydi, yoshi ulug‘lar. Darhaqiqat, tanangiz darddan holi bo‘lsa, o‘ylaysiz, fikrlaysiz, hayot zavqini tuya olasiz. Shu boisdan, xalq dardiga malham bo‘lish maqsadida, joriy yilning 6-yanvar kunidan boshlab,  Hozirga qadar  Andijon viloyatidagi 17 ta shahar va tumanlariga Andijon davlat tibbiyot institutining 34 nafar malakali professor-o‘qituvchilari aholiga joylarda  malakali tibbiy xizmat ko‘rsatish bo‘yicha  masʼul etib biriktirildi. Masʼullar tomonidan biriktirilgan manzillarda 670 nafar fuqaro tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ular 131 ta xonadonda bo‘lishib, aholiga tibbiy madaniyat va sog‘lomlashtirish bo‘yicha tushunchalar berdilar. Shuningdek, 22 nafar nogironligi bo‘lgan fuqarolar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, 34 nafariga tuman tibbiyot markaziga 15 nafariga viloyat ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi hamda ADTI klinikasida davolanish uchun yo‘llanmalar berildi.
Respublikamiz miqyosida o‘tkazilayotgan “Qishloq xo‘jaligi xodimlari salomatligi oyligi” aksiyasi doirasida Paxtaobod TTB qarashli Madaniyat bo‘limi, Ulug‘nor TTB qarashli 37-OP hududidagi Oqtom, Urganji, Darvozaqum, To‘rtol MFYlarda hamda Shahrixon TTB hududidagi Yangi turmush MFYda institutning 16 nafar mutaxassislari 418 nafar qishloq xo‘jaligi xodimlarini chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, kerakli maslahat va tavsiyalar berildi.
Shuningdek, bugun Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov institutga biriktirilgan Paxtaobod tumani Chorsu MFY hududidagi Boykechik mahallasida amalga oshirilayotgan ishlarni o‘rganish maqsadida manzilda bo‘ldi. Masʼullar bugunga qadar mahallada amalga oshirilgan ishlar haqida aytib o‘tdilar. Unga ko‘ra, mahalladagi 65 ta xonadonning ijtimoiy-iqtisodiy holati o‘rganilib, 5 nafar ish so‘rab murojaat qilingan fuqarolarni tikuvchilik sexiga ishga qabul qilish masalasi ijro holatiga keltirilgan, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan fuqarolarning murojaatlariga mas’ullar hamkorligida amaliy yordam ko‘rsatilmoqda. Qolaversa, tibbiy ko‘rik va yordamga muhtoj fuqarolar tekshiruvdan o‘tkazilib, yo‘llanmalar berilib, tibbiyot birlashmalariga joylashtirilmoqdalar.

“Health is the greatest wealth,” say wise people. In fact, when your body is free from pain, you can think, you can feel the pleasure of life. Beginning from January 6, residents of 17 cities and districts of Andijan region have been provided qualified medical services by 34 qualified professors and teachers of Andijan State Medical Institute in order to improve their health.
670 citizens were medically examined at the addresses assigned by the authorities. Doctors visited 131 households and gave information on medical culture and health to the population. Also, 22 citizens with disabilities have been undergone medical examination, 34 were given directions to the district medical center, 15 persons – directions to the regional multidisciplinary medical center and ADTI clinical hospital.
16 specialists of the institute conducted detailed medical examination of 418 agricultural workers and provided them necessary advice and recommendations as a part of the “Agricultural Workers’ Health Month” action held throughout our country to the population in the Department of Culture (Pakhtaabad TTB), Oktom, Urganji, Darvozakum, Tortol MFIs in the 37-OP area (Ulug’nor TTB), and the New Life MFY in Shahrikhan TTB area.
The rector of Andijan State Medical Institute, professor M.M. Madazimov visited the address in order to study the performed work in the Boykechik location of Chorsu MFY, Pakhtaabad District, which is attached to the institute. The officials reported about the work done in the location until today. According to the report, the socio-economic status of 65 households in this location was analyzed, 5 citizens who applied for work in the tailoring shop have been employed there, practical assistance was provided to the citizens included in the “Women’s Register” and “Young Population Register. In addition, citizens in need of medical examination and assistance have been checked; they were given consultation and directions to medical associations.
The rector of the institute met with the representatives of the population and listened to their problems. He assigned related tasks to responsible persons.