ANDIJON DAVLAT INSTITUTIDA XALQARO KONFERENSIYA OLDI UCHRASHUV O‘TKAZILDI
Bugun, 15-mart kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Konsilium.  Qandli diabet 2-turi bilan og‘rigan bemorlarda komorbid holatlar va insulinoterapiya aspektlari: nazariyadan amaliy yechimlarga” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Konferensiyaga institutning Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi tomonidan ma’ruzachi sifatida taklif qilingan Rossiya Federatsiyasi Endokrinologiya tibbiy tadqiqot markazi direktor o‘rinbosari, Diabetik to‘piq bo‘limi boshlig‘i, Tibbiyot fanlari doktori professor Galstyan Gagik Radikovich  va Rossiya Federatsiyasi Sog‘liqni saqlash departamenti endokrinologi, tibbiyot fanlari nomzodi Demidov Nikolay Aleksandrovich bilan Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar prorektori K.Salohiddinov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i F.Rasulov, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi mudiri Sh.Yusupova ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda dastlab, mehmonlarni Andijon davlat tibbiyot instituti bilan tanishtirish maqsadida institut haqidagi videorolik taqdim etildi va hozirga qadar amalga oshirilgan xalqaro hamkorliklar haqida aytib o‘tildi.
O‘z navbatida mehmonlar ham mavzu doirasidagi kasalliklarning dunyo miqyosida tarqalish tezligi, uni oldini olishni zamonaviy usullari bilan talabalar va hamkasblarni xabardor etish hamda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan fikrlarini bildirdilar. Tashrif doirasida tomonlarning hamkorlik memorandumi imzolandi, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi professor-o‘qituvchilarining Rossiya Federatsiyasida malakasini oshirish, hamkorlikda ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish, grant loyihalarini amalga oshirishlari bo‘yicha rejalar tuzildi.

PRELIMINARY MEETING WAS HELD BEFORE THE INTERNATIONAL CONFERENCE IN ANDIJAN STATE INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
PRELIMINARY MEETING WAS HELD BEFORE THE INTERNATIONAL CONFERENCE IN ANDIJAN STATE INSTITUTE
13:00 15.03.2023
Today, on March 15, “Consilium” was held in Andijan State Medical Institute. An international conference will be held on the theme of comorbid conditions and aspects of insulin therapy in patients with type 2 diabetes: from theory to practical solutions.
The meeting took place with the participation of Professor Galstyan Gagik Radikovich, Doctor of Medical Sciences, Deputy Director of Medical Research Center of Endocrinology of Russian Federation, Head of the Diabetic Ankle Department, Demidov Nikolay Aleksandrovich, candidate of Medical Sciences who were invited to the conference by the Institute’s Department of Hospital Therapy and Endocrinology as speakers from the Department of Endocrinology, Andijan State Medical Institute Rector M. Madazimov, Vice-Rector of Scientific Affairs and Innovations K. Salohiddinov, Head of International Cooperation Department F. Rasulov, Head of Hospital Therapy and Endocrinology Department Sh. Yusupova.
At the meeting, a video about the institute was presented in order to introduce the guests to Andijan State Medical Institute, international cooperation in updated condition was discussed.
In turn, the guests expressed their views on the speed of global spread of type 2 diabetes, informed the students and colleagues with modern methods of its prevention and established mutual cooperation. Within the framework of the visit, the partners signed a memorandum of cooperation. Plans for improving qualifications of the professors of the Department of Hospital Therapy and Endocrinology in Russian Federation as well as conducting joint scientific research and implementing grant projects have been composed.