Skip to content “KONSTITUTSIYAVIY ISLOHOTLAR-INSON QADRI UCHUN” MAVZUSIDA O‘QUV-SEMINAR BO‘LIB O‘TDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
“KONSTITUTSIYAVIY ISLOHOTLAR-INSON QADRI UCHUN” MAVZUSIDA O‘QUV-SEMINAR BO‘LIB O‘TDI
16:41 17.03.2023
Ma’lumki, joriy yilning 30-aprel kuni Mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotida muhim voqelik – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi qonunchilik palatasining “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy Qonuni loyihasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi referendumini o‘tkazish haqidagi qaroriga asosan referendum o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan bugun, 17-mart kuni “Adolat” Sotsial demokratik partiyasi (SDP) Andijon viloyat kengashi tomonidan Andijon davlat tibbiyot institutida “Konstitutsiyaviy islohotlar-inson qadri uchun” mavzusidagi o‘quv-seminar o‘tkazildi. Unda partiyaning viloyat kengashi faollari, shahar va tuman kengashlarining raislari, BPT yetakchilari, “Yosh adolatchilar” va OAV vakillari ishtirok etdi.
Tadbirni Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan oshib berdi va yangilanayotgan Konstitutsiyamizda “Inson qadri uchun” g‘oyasi ustuvor yo‘nalish sifatida belgilangani, ilgari amal qilib kelgan “davlat- jamiyat-inson” tamoyilini “inson – jamiyat – davlat” deb o‘zgartirish, yaʼni eng avvalo inson manfaatini har narsadan ustun qo‘yishni maqsad qilganligi haqida aytib o‘tdi.
Shundan so‘ng, “Adolat” SDP Siyosiy kengashi raisi o‘rinbosari Abdukamol Rahmonovning kun tartibidagi mavzu yuzasidan maʼruzasi eshitildi. Maʼruzada taʼkidlanganidek, har sohada yangilanib borayotgan yangi O‘zbekiston hayotida bu katta ahamiyatga ega. Yaqin bir yil davomida asosiy qonunimizni takomillashtirish masalasi jamoatchilikning takliflarida o‘z tasdig‘ini topdi. Endi umumxalq muhokamasi natijasida maromiga yetkazilgan qonun loyihasi referendum yo‘li bilan qabul qilinadi.
Shuningdek, tadbirda so‘z olgan “Adolat” SDP Qo‘rg‘ontepa tuman kengashi raisi F.Siddiqova, Andijon davlat tibbiyot instituti magistranti, “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti sohibi I.Bektoshev ham Konstitutsiyamizga kiritilayotgan o‘zgartishlar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdilar.
O‘quv-seminar davomida ishtirokchilar qonun loyihasi yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob oldilar. Jamoatchilik orasida amaldagi qonunchilik asosida referendumni o‘tkazilishi, fuqarolarning unda ishtiroki bo‘yicha targ‘ibot ishlarini olib borish yuzasidan vazifalar belgilab olindi.

A TRAINING-SEMINAR WAS HELD ON THE SUBJECT “CONSTITUTIONAL REFORMS FOR HUMAN DIGNITY” – Andijan State Medical Institute
A TRAINING-SEMINAR WAS HELD ON THE SUBJECT “CONSTITUTIONAL REFORMS FOR HUMAN DIGNITY”
16:41 17.03.2023
It is known that on April 30 of this year, an important event in the social and political life of our country – a referendum will be held by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on the draft of the Constitutional Law of the Republic of Uzbekistan “On the Constitution of the Republic of Uzbekistan”.
In this regard, today, on March 17, Andijan regional council of the “Adolat” Social Democratic Party (SDP) held a training seminar on the topic “Constitutional reforms for human dignity” in Andijan State Medical Institute. Activists of the party’s regional council, chairmen of city and district councils, BPT leaders, “Yosh adolatchilar” and media representatives took part in it.
The Rector of Andijan State Medical Institute, M. Madazimov, opened the event with his opening speech and stated that the idea of “For the dignity of man” was defined as a priority in our updated Constitution, and the principle of “state-society-man” which had been in effect before was changed to “man-society”. – the state”, that is, he said that he aims to put human interests above all the others.
After that Abdukamol Rahmonov, the deputy chairman of the Political Council of the “Adolat” SDP made a speech on the topic of the agenda. He reported that this issue is of great importance in the life of the new Uzbekistan which is being updated in every sphere. Over the past years, the issue of improving our basic law has been confirmed by public proposals. Now the draft law, which has been approved as a result of public discussion, will be adopted through a referendum.
F. Siddiqova, the chairperson of Kurgantepa district council of “Adolat” SDP, I. Bektoshev, Master’s student of Andijan State Medical Institute, winner of the “Mard o‘g‘lon” also expressed their opinions. speaking at the event.
During the training seminar, the participants received answers to their questions regarding the draft law. Tasks have been defined in connection with the holding of the referendum among the public and the participation of citizens based on the current legislation.