ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA MA’RUZA VA MAHORAT DARSLARIGA BOY XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN O‘TKAZILMOQDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA MA’RUZA VA MAHORAT DARSLARIGA BOY XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN O‘TKAZILMOQDA
14:54 24.03.2023
Andijon davlat tibbiyot institutida “Urologik kasalliklarni davolashda innovatsion yondоshuv” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tmoqda.
Anjuman avvalida, Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov xorijlik mutaxassislar bilan uchrashuv o‘tkazdi. Unda soha doirasidagi hamkorliklarni yanada kengaytirish masalalari haqida suhbat olib borildi. Shuningdek, uchrashuv davomida mehmonlarga institut rektori tomonidan esdalik sovg‘alari taqdim etildi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumanni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shundan so‘ng, Andijon viloyati hokimi Sh.Abdurahmonovning anjuman ishtirokchilariga yo‘llagan tabrik so‘zi o‘qib eshittirildi. Germaniya Federasiyasi Rostok universiteti rektori Volfgang Sharek hamda giz tashkilotining Sog‘liqni saqlash dasturi direktori Kornelia Bekker onlayn tarzda tabrik  so‘zlarini yo‘lladilar.
Mazkur anjumanda respublikamiz hamda Rossiya, Germaniya va Hindistondan tashrif  buyurgan hamda onlayn tarzda ishtirok etayotgan professorlar, soha mutaxassislari tomonidan ma’ruzalar yig‘ilganlarga o‘qib eshittirildi. Anjumanda 20 dan ziyod mahalliy hamda xalqaro mutaxassislar onlayn hamda oflayn shaklda o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etmoqdalar.
Shu bilan birga, anjuman doirasida xorijlik soha mutaxassislari tomonidan 10 dan ziyod yuqori texnologik operatsiyalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. 23-mart kuni Andijon davlat tibbiyot instituti klinikasi Urologiya bo‘limida rossiyalik professorlar Pulbere Sergey Aleksandrovich hamda  Burlaka Oleg Olegovich tomonidan yuqori texnologik operatsiyalar, endourologik va loparaskopik tashrixlar o‘tkazdilar. Buning natijasida operatsiya qilingan yurtdoshlarimiz S.Usmonov hamda O.Hamroyevlar dardlariga chet davlatlarga bormay viloyatimizning o‘zida malakali mutaxassislar tomonidan o‘tkazilgan operatsiyalar orqali davo topadilar. Mutaxassislar operatsiyadan so‘ng bemorlarning ahvollari qoniqarli ekanligini aytmoqdalar.

An international scientific and practical conference on the theme “Innovative Approach to the Treatment of Urological Diseases” is being held in Andijan State Medical Institute.
Before the conference the rector of Andijan State Medical Institute professor M.M. Madazimov organized a meeting with foreign experts. There was a discussion about further expansion of cooperation in the field of urology. During the meeting the rector of the institute presented the souvenirs to the guests.
International scientific-practical conference was opened by the rector of the Institute professor M.M. Madazimov with his introduction speech. Then the governor of Andijan region Sh. Abdurakhmonov made congratulatory speech addressed to the participants of the conference. Wolfgang Shareck, rector of the University of Rostock, Germany and Kornelia Becker, Director of the Health Program of GIZ addressed the audience in online format.
During the conference professors and experts in Urology from Russia, Germany, India and our republic participated online delivering lectures to the audience. More than 20 national and international experts have been participated in the conference with their lectures in online and offline format.
Thus, it was planned to perform about 10 high-tech operations by foreign specialists within the framework of the conference. It was reported that on March 23 high-tech operations, endourological and loparascopic examinations were performed by Russian professors Sergey Alexandrovich Pulbere and Oleg Olegovich Burlaka in Urology Department of Andijan State Medical Institute.
As a result, our citizens S.Usmanov and O.Hamroyev have been undergone the operations and cured by qualified specialists in our region without going to foreign countries. Specialists said that post-operative condition of these patients was satisfactory.