Xabaringiz bor, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 605-sonli qarori bilan 2021-yil 1-maydan boshlab yotoqxona bilan qamrab olinmagan va o‘ziga, shu jumladan ota-onasi (qonuniy vakillari) ga tegishli bo‘lmagan uyda ijara huquqi asosida yashaydigan davlat oliy ta’lim muassasalari talabalarining 60 foiziga ular tomonidan to‘lanadigan oylik ijara to‘lovining 50 foizi O‘zbekiston Respublikasining davlat byudjetidan to‘lab berilmoqda.
Xususan, Andijon davlat tibbiyot institutida ham bu borada jadal ishlar amalga oshirilmoqda. Institutning 867 nafar talabalariga ham oylik ijara to‘lovining 50 foizi to‘lab berilmoqda. Joriy yilning 12-aprel kuni talabalarning yashash sharoiti va yana boshqa talabalarni ijara xonadonlariga jalb qilish masalalari yuzasidan komissiya hay’ati yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, fakultetlar dekan o‘rinbosarlari va tyutorlar ishtirok etdilar. Yig‘ilishda dastlab, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘lim boshlig‘i D.Matmusayev shu kungacha bo‘limda amalga oshirilgan ishlar hisobotini yig‘ilganlarga o‘qib eshittirdi.
Shundan so‘ng, yig‘ilish qatnashchilari tomonidan aytilgan talabalarning ijara xonadonlaridagi sharoitlar o‘rganilgandagi aniqlangan kamchiliklar va bartaraf etish yuzasidan vazifalar hamda kelgusida amalga oshiriladigan ishlar rejasi belgilab olindi.

THE REGULAR MEETING OF THE COMMISSION BOARD ON PROVIDING STUDENTS WITH ACCOMMODATION WAS HELD – Andijan State Medical Institute
THE REGULAR MEETING OF THE COMMISSION BOARD ON PROVIDING STUDENTS WITH ACCOMMODATION WAS HELD
15:06 12.04.2023
As you know, by the decision No. 605 of Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, beginning from May 1, 2021, the state pays 50% of the monthly rent to by 60% of students of higher educational institutions who live on the basis of the right to rent in a house that is not covered by a dormitory and does not belong to itself, including its parents (legal representatives from the state budget of the Republic of Uzbekistan.
In particular, Andijan State Medical Institute is actively working in this area. Now 50% of the monthly rent is paid to 867 students of the institute. On April 12,2023, a meeting of the commission on the issues of students’ living conditions and attracting other students to rented apartments has been held.
S. Salohiddinov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational work, deans’ assistants of faculties and tutors took part in the meeting. At the beginning of the meeting D. Matmusayev, the responsible person for coordinating the provision of accommodation for students, delivered his report of the work carried out until now.
After that, the participants of the meeting spoke about the defects of the conditions in the students’ rented apartments revealed by the commission. Tasks for their elimination as well as plans for future work have been determined.