Andijon davlat tibbiyot institutida ota-onalar ishtirokida “Yoshlar o‘rtasidagi jinoyatchilik va huquqbuzarlikni oldini olish” mavzusida yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda Yoshlar masalalari va maʼnaviy maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, rektor maslahatchisi X.Zokirov, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Xolmatova, Andijon shahar prokurorining birinchi o‘rinbosari D.Raxmonov, Andijon shahar IIB boshlig‘i o‘rinbosari B.Arslonov, institut Profilaktika inspektori J.Xo‘jayev, fakultetlarning dekan o‘rinbosarlari, tyutorlar, talabalar va ularning ota-onalari ishtirok etdilar.
Yig‘ilishni Andijon davlat tibbiyot instituti Yoshlar masalalari va maʼnaviy maʼrifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov kirish so‘zi bilan ochib berdi va institutda tahsil olayotgan talabalarning ota-onalariga farzandarining odob-axloqi, kiyinish madaniyatiga rioya qilishi yuzasidan birgalikda amalga oshiriladigan ishlar haqida aytib o‘tdi. Qolaversa, Sog‘liqni saqlash vazirligining 24-mart 2022-yildagi 88-sonli Qaroriga binoan, institut rektorining 160-T sonli buyrug‘ida belgilangan tartibga, kiyinish madaniyatiga rioya qilishlari haqida taʼkidladi.
Shundan so‘ng, so‘z olganlar, terrorizm, diniy ekstremizm va aqidaparastlikni oldini olish masalasi bugungi globallashuv davrining eng yirik muammolaridan ekanligi haqida aytib o‘tdilar. Hozirgi davrda sodir bo‘layotgan jinoyatlarda yoshlarning ishtiroki kam emasligi sababli ota-onalarga jamoatchilik kengashi vakillari sifatida nazoratni kuchaytirish kerakligi haqida murojaat qildilar. Shuningdek, korrupsion hamda giyohvand moddalar bilan bog‘liq holatlarni oldini olish, ularning salbiy oqibatlari haqida tushuntirish ishlari olib borildi.
O‘z navbatida, talabalarning ota-onalaridan vakil so‘zga chiqib, institut tomonidan talabalarga yaratilgan shart-sharoitlar haqida gapirib, o‘z minnatdorchiligini bildirdi.

A MEETING WITH STUDENTS’ PARENTS WAS ORGANIZED IN THE INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
A meeting on “Prevention of crime and rights disorders among young people” was held in Andijan State Medical Institute with the participation of students’ parents.
S. Salohiddinov – the first vice-rector for youth affairs and spiritual education, H. Zokirov – rector’s adviser, G. Kholmatova – rector’s adviser for women and girls affairs, D. Rakhmanov – Andijan City first prosecutor assistant, B. Arslonov – Andijan city police chief, J. Khojayev – crime prevention inspector, deans’ assistants of faculties, tutors, students and their parents participated in this meeting.
The meeting was opened by S. Salohiddinov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual educational work of Andijan State Medical Institute. Students’ parents were informed about the work that will be done together regarding the discipline, manners and dress code of their children. In addition he emphasized that according to the Decision No. 88 of the Ministry of Health dated March 24, 2022 students should follow the rules of rector’s order No. 160-T .
After that the speakers mentioned that the issue of preventing terrorism, religious extremism and fanaticism is one of the biggest problems of today’s globalization era. Due to the fact that the participation of young people in the current crimes was evident, they appealed to the parents as representatives of the public council to strengthen their control. Also prevention of cases related to corruption and narcotic drugs, as well as clarification of their negative consequences were discussed.
In turn, a representative of students’ parents spoke about the conditions created for the students by the institute, and expressed his gratitude to administration.