Bugun, 28-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Tibbiyotning dolzarb muammolariga innovatsion yondashuv” mavzusida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi rejasiga kiritilgan Respublika yosh olimlar ilmiy-amaliy anjumani, xorijiy yosh olimlar ishtirokida gibrid (onlayn va oflayn) tarzda bo‘lib o‘tdi.
Anjumanning ochilish marosimida Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimovning tabrik so‘zi o‘qib eshittirildi. Shundan so‘ng, so‘z olgan anjuman ishtirokchilari o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Ochilish marosimi yakunlangach, anjuman seksiyalarga bo‘lingan holda davom etdi. Unda Respublika va Xalqaro tibbiyot oliy o‘quv yurtlarining yosh olimlari, magistrlari va iqtidorli talabalari ishtirok etdilar.
Talabalar ichki kasalliklar, jarrohlik, akusherlik-ginekologiya va pediatriya, medico-biologik fanlar, stomatologiya hamda farmokologiya yo‘nalishlarida o‘zlarining maʼruza va tezislari bilan ishtirok etdilar.
Unda o‘zbek, rus va ingliz tillarida, “Tish implantlarini qo‘llab-quvvatlaydigan to‘liq olinadigan protezlar bilan protezlashning turli usullarini tahlil qilish”, “Kattalar va bolalarda parazitlarga qarshi fitokapsulalar”, “Bolalarning kuyish jarohatlarini konservativ davolashda kumushga asoslangan malhamlar bilan bandajlardan foydalanishning dolzarbligi”, “Virtual reallik yordamida reanimatsiya va intensiv terapiya – bo‘limlaridagi bemorlarda psixoterapiya o‘tkazish” kabi dolzarb mavzulardagi 70 dan ziyod maʼruzalar o‘qildi.
Talabalarning maʼruzalari Andijon davlat tibbiyot instituti, Toshkent farmatsevtika instituti, Farg‘ona jamoat salomatligi tibbiyot institutining professor-o‘qituvchilaridan tarkib topgan hakamlar hayʼati tomonidan baholab borildi.

On April 28, a scientific-practical conference of young scientists included in the plan of the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan on the topic “Innovative approach to the urgent problems of medicine” has been held in a hybrid (online and offline) format with the participation of foreign young scientists in Andijan State Medical Institute.
At the opening ceremony of the conference, the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov’s congratulatory speech has been delivered. After that the conference participants shared their opinions.
After the opening ceremony, the process of the conference continued, dividing into sections. Young scientists, Masters and talented students of republican and international medical universities took part in the conference.
Students participated with their lectures and theses in internal medicine, surgery, obstetrics-gynecology and pediatrics, medico-biological sciences, dentistry and pharmacology.
Among 70 reports delivered in Uzbek, Russian and English languages the most significant themes of the conference were: “Analysis of different methods of prosthetics with fully removable prostheses supporting dental implants”, “Phyto capsules against parasites in adults and children”, “Conservative treatment of children’s burns with silver-based ointments” as well as “Importance of using bandages”, “Resuscitation using virtual reality and conducting psychotherapy for patients in intensive care units” and many others.
The students’ reports were evaluated by a jury consisting of professors and teachers of Andijan State Medical Institute, Tashkent Pharmaceutical Institute, and Fergana Public Health Medical Institute.