Andijon davlat tibbiyot institutining xorijiy davlatlar xususan, Janubiy Koreya davlati bilan hamkorligi nafaqat qo‘shma ta’lim dasturlari doirasida balki, talabalarni institutga  jalb qilishda ham rivojlanib bormoqda.  Hozirgi kunda institutda Janubiy Koreya davlatidan kelgan 30 dan ortiq talabalar tahsil olmoqda, bu esa Respublika tibbiyot oliy ta’lim muassasalari orasida eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Bugun, 1-may kuni institut rektori M.Madazimov hamda ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori K.Salohiddinov tomonidan Janubiy Koreya Respublikasining eng nufuzli tumanlaridan biri hisoblangan Gangnam-guda Andijon davlat tibbiyot institutining rasmiy ofisi ochildi.

REPRESENTATIVES OFFICE OF THE INSTITUTE HAS BEEN OPENED IN SOUTH KOREA – Andijan State Medical Institute
REPRESENTATIVES OFFICE OF THE INSTITUTE HAS BEEN OPENED IN SOUTH KOREA
13:38 01.05.2023
The cooperation of Andijan State Medical Institute with foreign countries, especially with South Korea, is developing not only within the framework of joint educational programs, but also in attracting students to the institute. Currently, more than 30 students from South Korea study in our institute, which composes the majority among the higher medical institutions of the Republic.
Today, on May 1, the representatives office of Andijan State Medical Institute was opened in Gangnam-gu, which is considered one of the most prestigious districts of the Republic of South Korea. The ceremony was initiated by the rector of our institute M. Madazimov and the vice-rector for scientific affairs and innovations K. Salohiddinov.