XORIJLIK MUTAXASSISLAR ISHTIROKIDA ILMIY-AMALIY ANJUMAN VA MAHORAT DARSLARI O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
XORIJLIK MUTAXASSISLAR ISHTIROKIDA ILMIY-AMALIY ANJUMAN VA MAHORAT DARSLARI O‘TKAZILDI
10:06 04.05.2023
Andijon davlat tibbiyot institutida 1–3-may kunlari institutning nevrologiya va neyroxirurgiya kafedralari ilmiy ko‘magida “Zamonaviy tibbiyotda Parkinson va Essensial tremor kasalligini davolashda erishilgan yutuqlar hamda perspektivalar” mavzusida xorijlik olimlar ishtirokida ilmiy-amaliy anjuman va master-klasslar o‘tkazildi.
Unda Rossiya Federatsiyasi federal davlat byudjeti muassasasi (FDBM) miya va neyrotexnologiya markazi neyroxirurgiya bo‘limi t.f.n., neyroxirurg Vidjay Djafarov, nevrolog Mariya Djafarova, institut Nevralogiya kafedrasi mudiri U.Abduqodirov, professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etdilar.
Konferensiya davomida Parkinson va Essensial tremor kasalligini davolashda zamonaviy usullarning qo‘llanishi, erishilgan yutuqlar hamda davolash jarayonlari haqida mutaxassislar batafsil maʼlumotlarni berib o‘tdilar. Maʼruzalar davomida tinglovchilar kasallikning yangi usullarda davolash haqida bilib oldilar va yakunda o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob oldilar.

On May 1-3 a scientific-practical conference and master-classes were held with the participation of foreign scientists on the topic “Achievements and perspectives in the treatment of Parkinson’s disease and essential tremor in modern medicine” in Andijan State Medical Institute with the scientific support of the Neurology and Neurosurgery Departments of the institute.
It was attended by the head of the Neurosurgery department of the brain and neurotechnology center of the Federal State Budgetary Institution of the Russian Federation, c.m.s. neurosurgeon Vidjay Djafarov, neurosurgeon Maria Djafarova, head of the department of Neurology U. Abdukadirov, professors, teachers and students.
During the conference, specialists gave detailed information about the use of modern methods, achievements and treatment processes in the treatment of Parkinson’s disease and essential tremor. During the lectures, the listeners learned about the treatment of the disease in new ways, and at the end, they got detailed answers to the questions they were interested in.