Skip to content INSTITUTDA XALQARO OILA KUNI MUNOSABATI BILAN DAVRA SUHBATI O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
INSTITUTDA XALQARO OILA KUNI MUNOSABATI BILAN DAVRA SUHBATI O‘TKAZILDI
15:23 15.05.2023
Oila – insonlar o‘rtasida qarindoshlikning mustahkam rishtalari bog‘langan qadrdon maskan. U ota-ona va farzandlar bilan bir butunlik hosil qiladi. Bobo va buvilarning borligi esa butunlikni yana-da mustahkamlaydi. Ular ota-onalik maqomiga ega bo‘lgan farzandlari va nabiralariga hayotiy nasihatlarini ayamay, olg‘a yo‘l ko‘rsatadilar.
Ayni shu kabi yoshi ulug‘larning o‘gitlarini talaba-yoshlarga yetkazish maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida 15-may – Xalqaro oila kuni munosabati bilan “Keksalar maslahati” mavzusida davra suhbati tashkil qilindi.
Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S. Salohiddinov, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Xolmatova, “Nuroniy” jamg‘armasi Andijon viloyati bo‘limi, “Buvijonlar maktabi” ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi mudirasi N.Yo‘lchiboyeva, Andijon shahar otinoyisi A.Ziyoyeva va bir guruh mehnat faxriylari, tyutorlar hamda talabalar ishtirok etdilar.
Tadbirda so‘z olganlar oila – muqaddas qo‘rg‘on ekanligi, uning tinchligi va osoyishtaligi uchun barcha a’zolar birdek mas’ulligi haqida so‘z yuritdilar. Shuningdek, oilada farzand tarbiyasiga alohida ahamiyat berish zarurligi, bola eng birinchi navbatda ota-onasidan o‘rnak olishi va bu masalaga jiddiy qarash zarurligini ta’kidladilar.
Endilikda oila qurish ostonasida turgan va yosh oila vakillariga esa eng birinchi navbatda oilaning asosi ishonch va mehr bo‘lishi, farzandlar aynan shu mehrdan quvvat olib, rostgo‘y, samimiy bo‘lib ulg‘ayishlarini aytib o‘tdilar.

Skip to content A ROUNDTABLE DISCUSSION ON THE OCCASION OF THE INTERNATIONAL FAMILY DAY WAS HELD AT THE INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
A ROUNDTABLE DISCUSSION ON THE OCCASION OF THE INTERNATIONAL FAMILY DAY WAS HELD AT THE INSTITUTE
15:23 15.05.2023
Family is a dear place where strong bonds of kinship are connected between people. The presence of grandparents strengthens the whole. They show the way forward without sparing life advice to their children and grandchildren who have the status of parents.
Andijan State Medical Institute organized a roundtable discussion on May 15 – International Family Day on the topic of “Advice of the Elderly” in order to convey the teachings of the elderly to the students.
First vice-rector for youth affairs and spiritual and educational affairs S. Salahiddinov, adviser to the rector for women’s affairs G. Kholmatova, “Nuroniy” fund Andijan region branch, coordinator of the “Grandmothers’ school” department N. Yolchiboyeva, Andijan city otinoy A. Ziyoyeva and a group of labor veterans, tutors and students participated in the event.
The speakers at the event spoke about the fact that the family is a sacred fortress, and that all members are equally responsible for its peace and tranquility. They also emphasized that it is necessary to give special importance to the upbringing of children in the family, that the child should first of all follow the example of his parents and take this issue seriously.
They told the representatives of young families, who are now on the threshold of starting a family, that the foundation of a family is trust and love, and that children will grow up honest and sincere, taking strength from this love.