Davlatimiz rahbarining yoshlar bilan ishlashning yangicha boshqaruv mexanizmlarini joriy etish, ular bilan ishlashning vertikal tizimini yaratish, yoshlar muammolarini bevosita mahallalarda hal etish, taʼlim muassasalarida maʼnaviy-maʼrifiy va tarbiyaviy ishlarning samaradorligini yana-da oshirish topshirig‘i ijrosini sifatli olib borish maqsadida Andijon davlat tibbiyot instituti tomonidan qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, institutga biriktirilgan Marhamat tumani “Qovunchi” mahalla fuqarolar yig‘inida yashovchi 72 nafar yoshlar bilan muntazam tarzda individual ish olib borilmoqda. Joriy yilning 19-may kuni Marhamat tumani xalq taʼlimiga qarashli 22-IDUM da Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.M.Madazimov tomonidan Marhamat tumani ko‘p tarmoqli tibbiyot birlashmasi bosh vrachi, mahalla raisi hamda yoshlar yetakchisi ishtirokida “qizil” toifaga kiritilgan yoshlar bilan sayyor qabul ushrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuv jarayonida davlatimiz tomonidan yoshlarga berilayotgan eʼtibor hamda ularga yaratilayotgan imkoniyatlar va shart-sharoitlar bo‘yicha tushunchalar berildi.
Hozirgi kunda institutga biriktirilgan alohida toifaga olingan yoshlar muammolari tinglandi. Shulardan 29 nafar fuqaroning salomatligi bo‘yicha murojaatlari o‘rganilib, travmatologiya yo‘nalishi – 4 nafar, endokrinologiya yo‘nalishi – 5 nafar, gematologiya va onkologiya – 3 nafar, nevroxirurgiya yo‘nalishi – 4 nafar, LOR yo‘nalishi – 3 nafar, terapiya va kardiologiya – 5 nafar, psixonevrologiya yo‘nalishi – 2 nafar, teri-tanosilligi yo‘nalishi – 3 nafar fuqaro malakali oliy toifali shifokorlar, professor-dotsent mutaxassislarga yo‘naltirildi.
Institut rektori uchrashuvda barcha yoshlar bilan birma bir subatlashib, ulardagi muammolarning bugungi kun holatiga yechimlari muhokama qilindi va ularning salomatligi bo‘yicha joriy yilning 25-may kuni institut professor-dotsent mutaxassislar tarkibida chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik o‘tkazilishi rejalashtirildi.

In order to qualitatively carry out the task of the head of our state to introduce new management mechanisms for working with young people, to create a vertical system of working with them, to solve youth problems directly in neighborhoods, and to further increase the effectiveness of spiritual, educational and educational work in educational institutions a number of works are being carried out by Andijan State Medical Institute.
In particular, individual work is carried out regularly with 72 young people living in the “Kovunchi” neighborhood of the Marhamat district attached to the institute. On May 19 of this year, at the Specialized State School 22 of public education of Marhamat district the rector of Andijan State Medical Institute M. M. Madazimov together with the chief physician of the multidisciplinary medical association of Marhamat district, the chairman of the neighborhood and the youth leader held a reception meeting with young people included in the “red” category .
During the meeting, explanations were given about the attention given to youth by our state and the opportunities and conditions created for them.
Currently, the problems of young people assigned to a special category attached to the institute were listened. Of these, 29 citizens’ health appeals were studied, traumatology – 4, endocrinology – 5, hematology and oncology – 3, neurosurgery – 4, ENT – 3 people, therapy and cardiology – 5 people, psychoneurology – 2 people, dermatology – 3 people were referred to highly qualified doctors, professors and associate professors specialists.
In the meeting, the rector of the institute talked with all the young people one by one, discussed the solutions to their problems and it was planned to conduct a comprehensive medical examination for their health on May 25 of this year in the framework of professor-associate specialists of the institute.