INSTITUT REKTORINING YOSHLAR BILAN UCHRASHUVLARI DAVOM ETMOQDA
Joriy yilning 20-may kuni ham Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov tuman xalq ta’limiga qarashli 22-IDUMda tuman ko‘p tarmoqli tibbiyot birlashmasi bosh vrachi, mahalla raisi hamda yoshlar yetakchisi ishtirokida “qizil” toifaga kiritilgan yoshlar va ularning ota-onalari bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ishtirok etgan 34 nafar fuqarolarning muammolari tinglanib, ularning yechimi yuzasidan kerakli tavsiyalar berildi. Salomatligi bilan bog‘liq muammosi mavjud fuqarolarning to‘liq tibbiy tekshiruv hamda  davolash uchun institutning malakali professor va  mutaxassislarga yo‘naltirildi.
Shuningdek, uchrashuvda davlatimiz tomonidan yoshlarga yaratib berilayotgan imkoniyatlar, ularni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ishlar haqida ma’lumotlar berildi. Yoshlarni ilm-fan bilan shug‘ullanishlari natijasida yuqori salohiyatli kadrlar bo‘lib yetishishlarida ota-onalar ham turtki bo‘lishlari muhimligi aytib o‘tildi.
Joriy yilning 25-may kuni institutning malakali professor mutaxassislari ishtirokida chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik o‘tkazilishi belgilandi.

MEETINGS OF THE RECTOR OF THE INSTITUTE WITH THE YOUTH ARE CONTINUING – Andijan State Medical Institute
MEETINGS OF THE RECTOR OF THE INSTITUTE WITH THE YOUTH ARE CONTINUING
20:55 20.05.2023
72 young people of the “red” category living in the “Qovunchi” neighborhood of the Marhamat district attached to Andijan State Medical Institute are being met regularly and individual work is being carried out with them.
On May 20 of this year, the rector of the Andijan State Medical Institute M. Madazimov in the presence of the head doctor of the district multidisciplinary medical association, the chairman of the neighborhood and the youth leader met with the young people included in the “red” category and their parents at the state specialized school №22 under the district public education.
The problems of 34 citizens who participated in the meeting were heard and the necessary recommendations were given for their solution. Citizens with health problems were referred to qualified professors and specialists of the institute for full medical examination and treatment.
Also, at the meeting, information was given about the opportunities created by our state for young people, and the work aimed at supporting them. It was mentioned that it is important for parents to encourage young people to become high-potential personnel as a result of their involvement in science.
On May 25 of this year, a comprehensive medical examination was scheduled with the participation of qualified professors and specialists of the institute.