ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTI BILAN ROSSIYA OTMlari VA TIBBIYOT TASHKILOTLARI O‘RTASIDA 6 TA HAMKORLIK MEMORANDUMI IMZOLANDI
20:58 03.06.2023
Joriy yilning 3-4-iyun kunlari “Silk Road Samarkand” majmuasi “Minyoun” mehmonxonasida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan O‘zbekiston – Rossiya xalqaro sog‘liqni saqlash forumining birinchi kuni yakuniga yetdi.
Unda Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov hamda institut vakillari ham ishtirok etib, qator hamkorlik kelishuvlariga erishdilar.
Forumning ochilish marosimida institut rektori hamda A.V. Vishnevskiy nomidagi Rossiya sog‘liqni saqlash vazirligi milliy tibbiy tadqiqot markazi direktori Amiran Revishvili hamkorlik memorandumini imzoladilar.
Qolaversa, ushbu markaz direktori Revishvili Amiran Shotayevichga Andijon davlat tibbiyot instituti “Faxriy professori” unvoni berildi.
Shuningdek,  forum doirasida Rossiyaning “ROSOMED” va “SINTOMED” kompaniyalari bilan Tibbiyotda Simulyatsion ta’limni tashkil etish, simulyatsion o‘quv markazi faoliyatini yuritish, institut professor-o‘qituvchilarini ushbu o‘qitish usulida mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishildi. Ushbu kelishuvni imzolashga Rossiya Federatsiyasidan “ROSOMED”ning rasmiy vakili va “Sintomed”  rahbari Kim Yevgeniy Vladimirovich tashrif buyurdi.
Ural davlat tibbiyot universiteti rektori Olga Petrovna Kovtun bilan anglashuv memorandumi imzolandi. Hujjatda asosan talabalar o‘rtasida akademik mobillik dasturlari tashkil etish, professor-o‘qituvchilarning malaka oshirish kurslariga jalb qilish, o‘zaro qo‘shma ilmiy loyihalar ustida ishlashga e’tibor qaratilgan.
V.A.Almazova nomidagi Rossiya milliy tibbiy tadqiqotlar markazi bilan institutlararo va kafedralararo hamkorlik qilish yuzasidan memorandumlar imzolandi.
Qozon Federal universitetining Biomeditsina bo‘yicha prorektori Kiyasov Andrey Pavlovich bilan Andijon davlat tibbiyot instituti professor-o‘qituvchilarining malakasini oshirish hamda institutimizga universitetning professor-o‘qituvchilarini doimiy ravishda dars jarayonlariga taklif etish yuzasidan kelishuvga erishildi.

The first day of the Uzbek-Russian International Health Forum, which is scheduled to be held on June 3-4 this year at the “Minyon” Hotel of the Silk Road Samarkand complex, has come to an end.
It was also attended by the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov and representatives of the institute, who reached a number of agreements on cooperation.
At the opening ceremony of the forum, the rector of the institute and A.V. Amiran Revishvili, Director of the Vishnevsky National Medical Research Center of the Russian Ministry of Health, signed a memorandum of cooperation.
In addition, the director of this center Revishvili Amiran Shotaevich was awarded the title of “Honorary Professor” of Andijan State Medical Institute.
Also, within the framework of the forum, an agreement was reached with the Russian companies “ROSOMED” and “SINTOMED” on the organization of simulation training in medicine, the operation of the simulation training center, the training of professors and teachers of the institute as specialists in this training method. The signing of this agreement was attended by the official representative of ROSOMED and the head of “SINTOMED” Kim Evgeny Vladimirovich from the Russian Federation.
A memorandum of understanding was signed with the rector of Ural State Medical University Kovtun Olga Petrovna. The main attention in the document is paid to the organization of academic mobility programs for students, the involvement of faculty in advanced training courses, and work on joint scientific projects.
Memorandums on inter-institutional and interdepartmental cooperation were signed with the Russian National Medical Research Center named after V. A. Almazov.
An agreement was reached with Vice-Rector for Biomedicine of Kazan Federal University Kiyasov Andrey Pavlovich on advanced training of the faculty of Andijan State Medical Institute and invitation of the faculty of the university to our institute on a permanent basis.