Marhamat tumani xalq taʼlimiga qarashli 22-IDUM da tashkil qilingan uchrashuv davomida institut rektori har bir yosh bilan yakka tartibda suhbatlashib, ularning muammolarini tingladi va kerakli tavsiyalarni aytib o‘tdi.
“Ulkan” ko‘chasi 36-uyda yashovchi II guruh nogironi Oltinoy va uning onasi Hurmatoy Axchiyevalarga Farg‘ona viloyatidagi “Temir yo‘lchilar” sihatgohiga 2 ta bepul yo‘llanma berildi. Tibbiyot kollejini tamomlagan D.Mashrapovani Sanitariya epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatlik xizmatiga ishga joylashtirildi.
II guruh nogironligi bo‘lgan D.Abduxalilovga eshitish apparati berish bo‘yicha tuman tibbiyot birlashmasi rahbari bilan kelishib olindi. Ko‘z kasalliklari mavjud 2 nafar yoshlar shahrimizdagi yetuk mutaxassislarga yo‘naltirildi. Tutqanoq kasalligidan aziyat chekayotgan 2 nafar bemor ham viloyatdagi malakali mutaxassislarga biriktirildi va ularning biriga dori vositalarini topishda amaliy yordam ko‘rsatildi. II guruh nogironligi bo‘lgan N.Abduxalimovaga Viloyat xotin-qizlar masalalari bo‘yicha hokim maslahatchisi bilan hamkorlikda tikuv mashinasi olib berish yuzasidan kelishib olindi. Oliy ta’lim muassasasida tahsil oluvchi 2 nafar talabalar institut ma’muriyati tomonidan qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirildi. 1 nafar abituriyentning OTM kirish imtihonlariga tayyorgarlik ko‘rishda tayyorlov kurslarida o‘qishi uchun amaliy yordam ko‘rsatildi.
Shuningdek, rektor tashabbusi bilan joriy yilning 20-may kuni ushbu mahallada tashkil qilingan tibbiy ko‘rikda II guruh nogironi Hayotbek Yo‘ldashevga Andijon shahridagi Reabilitatsiya markazida 10 kunga ko‘rik va davolanish uchun yo‘llanma berilgan bo‘lib, u mazkur uchrashuvda ham ishtirok etib, Davlatimiz rahbarining yoshlarga qaratayotgan e’tibor va g‘amxo‘rligi hamda institut rektorining mahalla yoshlarini qo‘llab-quvvatlayotganligidan minnatdorchiligini bildirdi.
Qolaversa, institut rektori yoshlarning yashash xonadonlarida ham bo‘lib, ular bilan suhbatlashdi. Ularni qiynagan muammolarni ijobiy hal etish yuzasidan mas’ullarga vazifalar belgilab berdi.

Rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov met with young people belonging to the “red” category attached to the institute and living in the “Qovunchi” location of Marhamat district.
During the meeting organized in the 22nd specialized state secondary school of public education of Marhamat district, the rector of the institute talked with each young person individually, listened to their problems and gave them necessary recommendations.
Oltinoy, a disabled person of the II group and her mother Hurmatoi Akhchiyeva, living at 36, “Ulkan” street, were given 2 free directions to the sanatorium “Temir Yolchilar” in Fergana region.
Graduator from medical colledge D.Mashrapova was employed to Sanitary Epidemiological Public Health Service.
An agreement was made with the head of the district medical association to provide a hearing apparatus to the 2nd group invalid person D.Abduxalilov .
2 patients with eye diseases were directed to experienced specialists in our city. 2 patients suffering from epilepsy were also connected to qualified specialists in the region, and one of them was given practical help in finding medicines.
The 2nd group invalid person N.Abduxalimova was presented with a sewing machine according to the agreement in cooperation with the governor’s adviser on women’s issues.
Students studying at a higher educational institution were directed to institution’s administration for support. Practical assistance was provided to 1 applicant to study in preparatory courses in preparation for the entrance exams of higher education institutions.
Also, with rector’s initiative, during the medical examination organized in this location on May 20 ,2923, Hayotbek Yoldashev, a disabled person of the II group, was directed to Rehabilitation Center in Andijan for a 10-day examination and treatment. Hayotbek Yoldashev expressed his gratitude for the attention and care of the head of our state to the youth and the support of ASMI rector to the youth of his locality.
In addition, the rector of the institute visited the apartments of young people and talked with them. He assigned tasks to responsible persons to solve positively their routine problems.
The youth of the locality and their parents expressed their gratitude for the work performed by the ASMI working group led by the rector of our institute.