INSTITUTDA “SIZ YANGI QONUNNI BILASIZMI?” MAVZUSIDA VIKTORINA O‘TKAZILDI
Bugun, 8-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot instituti Xotin-qizlar maslahat kengashi tomonidan xotin-qizlarni ilm-fan va innovatsiyalar sohasiga jalb qilish, talaba-qizlarni boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni har tomonlama mukammal va mustaqil fikrlaydigan, qatʼiy hayotiy pozitsiyasiga ega boʻlgan kelajak liderlari sifatida tarbiyalash, huquqiy savodxonligini yana-da oshirish maqsadida talaba-qizlar o‘rtasida “Siz yangi qonunni bilasizmi?” mavzusida Viktorina tashkil etildi.
Unda fakultetlarning talaba-qizlaridan tarkib topgan jamoalar ishtirok etdi. Ularning viktorinadagi ishtiroki va savollarga bergan javoblari Hakamlar hay’ati a’zolari Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi G.Xolmatova hamda institut yurist-konsultanti T.Abduvaliyev tomonidan baholab borildi.
Ishtirokchilarga 2023-yil 11-apreldagi “Xotin-qizlar va bolalar huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Qonuni toʻgʻrisidagi savollar berildi.
Viktorinada O’zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlang’ich tashkiloti fakultet qizlar koordinatorlari ham faol ishtirok etdilar.
Yakunda Davolash fakultetining “Adolat” jamoasi faxrli 1-o‘rinni, Stomatologiya fakultetining “Golddent” jamoasi 2-o‘rinni hamda Pediatriya fakultetining “Pediatr” jamoasi 3-o‘rinni egalladi va institut rektori M.Madazimovning tashakkurnomasi bilan taqdirlandilar.

On June 8, the Women’s Advisory Council of Andijan State Medical Institute decided to attract women to the field of science and innovation and to meaningfully organization of their free time, to make them perfect in all aspects and be independent thinkers as well as to have a firm life position. Quiz on the topic “Do you know the new law?” was organized.
Teams were made up of students of all the faculties of our Institute. Participation in the quiz and answers to the questions were evaluated by the members of the jury consisted from G. Kholmatova, advisor to the rector on women’s issues and T. Abduvaliyev, legal consultant of the institute.
Participants answered the questions about the Law of the Republic of Uzbekistan dated April 11, 2023 “On Amendments and Additions to Certain Legislation of the Republic of Uzbekistan in connection with the further improvement of the system of reliable protection of the rights, freedoms and legal interests of women and children”.
Faculty girl coordinators of the primary organization of the Institute of the Youth Union of Uzbekistan also took an active part in the quiz.
As a result, “Adolat” team of Therapeutic Faculty took the 1st honorable place, “Golddent” team of Dentistry Faculty took the 2nd place and “Pediatrician” team of Pediatric Faculty took the 3rd place. They were awarded a letter of thanks from the rector of the institute M. Madazimov.