Sog‘lom turmush tarziga rioya qilish va ertalabki badantarbiya bilan doimiy tarzda shug‘ullanish insonlarning ish unumdorligini oshirib, kun davomida tetiklik bag‘ishlaydi.
Prezidentimizning 2020-yil 30-oktabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni ijrosini ta’minlash hamda o‘qituvchi va talabalar, aholi vakillari o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, ularning jismoniy faolligini oshirish maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutining malakali mutaxassislari tomonidan doimiy tarzda targ‘ibot tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Bugun, 22-sentabr kuni Xo‘jaobod tumanidagi qator manzillarda institut professor-o‘qituvchilari va tuman tibbiyot birlashmasi mutaxassislari bilan hamkorlikda “Sog‘lomlashtirish tadbiri” hamda chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklar o‘tkazildi.
Agrobankning Xo‘jaobod filiali, tumandagi 9-umumiy o‘rta ta’lim maktabi hamda 4-maktabgacha ta’lim muassassasida tashkil qilingan tibbiy ko‘riklarda 320 nafar aholi vakillari, o‘quvchilar, MTM tarbiyalanuvchilari ishtirok etdi. Ular endokrinolog, kardiolog, terapevt, ginekolog, bolalar urologi va jarrohi kabi mutaxassisliklarga ega bo‘lgan 18 nafar xodimlar tomonidan tekshirilib, kerakli tavsiyalar berildi. Qolaversa, qand kasalligini aniqlash bo‘yicha tekshiruvlar o‘tkazilib, ushbu kasallik alomatlari aniqlangan bemorlar ro‘yxati shakllantirildi.
Shuningdek, aholi vakillariga sog‘lom turmush tarziga rioya qilish, to‘g‘ri ovqatlanish, sport va badantarbiya mashg‘ulotlari bilan shug‘ullanib borish ularning turli yuqumli kasalliklarga tez chalinishini oldini olishi haqida ham tushuntirish ishlari olib borildi. Barcha kishilar to‘g‘ri ovqatlanishlari uchun foydali mahsulotlar bilan tanishtirildi.

HEALTHY LIFESTYLE PROMOTION AND SCROUPULOS MEDICAL EXAMINATION WERE CARRIED OUT IN KHOJHAABAD – Andijan State Medical Institute
HEALTHY LIFESTYLE PROMOTION AND SCROUPULOS MEDICAL EXAMINATION WERE CARRIED OUT IN KHOJHAABAD
14:55 22.09.2023
Following healthy lifestyle and regular morning exercise increases people’s work productivity and refreshes them throughout the day.
In order to form a healthy lifestyle among the population and increase its physical activity qualified specialists from Andijan State Medical Institute regularly carry out promotional events to ensure the implementation of the decree of the President of October 30, 2020 “On measures for the wide implementation of a healthy lifestyle and further development of mass sports”.
Today, on September 22, “Health promotion event” and scrupulous medical examinations were held at a number of locations in Khojaabad district in cooperation with professors and teachers of our institute and specialists of the district medical association.
320 representatives of the population, schoolchildren, and kindergartens’ children took part in the medical examinations organized in Khojaabad branch of Agrobank, the 9th general secondary school and the 4th kindergarten of the district. 18 specialists, among them endocrinologist, cardiologist, therapist, gynecologist, pediatric urologist and surgeon examined them and gave necessary recommendations. Besides, tests for the diagnosis of diabetes were conducted; a list of patients with symptoms of this disease was formed.
In addition, people were informed about the fact that following a healthy lifestyle, correct and balanced diet, doing sports and physical activity can prevent them from catching various infectious diseases. All people were introduced to useful products for proper nutrition.