Skip to content IZBOSKAN TUMANIDA CHUQURLASHTIRILGAN TIBBIY KO‘RIK O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
IZBOSKAN TUMANIDA CHUQURLASHTIRILGAN TIBBIY KO‘RIK O‘TKAZILDI
16:53 26.09.2023
Andijon davlat tibbiyot institutining malakali professor-o‘qituvchilari tomonidan aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatni yaxshilash, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish maqsadida viloyatning barcha shahar, tumanlarida chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklar va targ‘ibot tadbirlari o‘tkazib kelinmoqda.
Xususan, bugun 26-sentabr kuni ham Izboskan tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli  ko‘p tarmoqli markaziy poliklinika To‘rtko‘l bo‘limi hududida tibbiy ko‘rik o‘tkazildi. Ushbu salomatlik tadbirida institutning kardiolog, endokrinolog, terapevt, otorinolaringolog, nevropatolog, ginekolog, urolog, xirurg, dermatolog, onkolog, infeksionist kabi jami 16 nafar malakali mutaxassislari ishtirok etdi.  Tadbir davomida hududdagi 582 nafar aholi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Ko‘ruvlar natijasida yotib davolanish lozim bo‘lgan 4 nafar bemorlarga viloyat va 12 nafar bemorlarga tuman shifoxonasida davolanish uchun yo‘llanmalar berildi. Shuningdek, sog‘ligi bo‘yicha ambulator davolanishi lozim bo‘lgan fuqarolarimizga davlatimiz tomonidan ajratilgan bepul dori-darmonlar tarqatildi.
Shuningdek, tadbir davomida, klinik laborator tekshiruvlar o‘tkazilib ko‘rsatma bo‘yicha EKG, Rentgen, UTT tekshiruvlari o‘tkazildi. Institutning “Volontyorlar” jamoasi a’zolari tomonidan aholi vakillariga sog‘lom turmush tarziga rioya etish bo‘yicha foydali maslahatlar berildi va bukletlar tarqatildi. Hududdagi 2 nafar uyda ko‘rish lozim bo‘lgan keksalarga kerakli mutaxassislar tomonidan uylarida ko‘ruvlar o‘tkazilib, kerakli tavsiyalar berildi va sog‘lomlashtirish ishlari olib borildi.

SCRUPULOUS MEDICAL EXAMINATION WAS HELD IN IZBOSKAN DISTRICT – Andijan State Medical Institute
In order to improve the medical service provided to the population by the qualified professors and teachers of Andijan State Medical Institute and to promote a healthy lifestyle among the population, scrupulous medical examination and promotional activities have been held in all cities and districts of the region.
In particular, today, on September 26, medical examination was conducted in the territory of the multidisciplinary central polyclinic of Tortkol, which belongs to Izboskan district medical association. A total of 16 qualified specialists of the institute, among them cardiologist, endocrinologist, therapist, otorhinolaryngologist, neuropathologist, gynecologist, urologist, surgeon, dermatologist, oncologist and infectious disease specialist participated in this health event. During the event, 582 residents of the region underwent medical examination. As a result of examinations, directions were given to 4 patients who needed in-patient treatment at the regional hospital; 12 patients were directed to the district hospital. Also, free medicines allocated by our state were distributed to our citizens who need out-patient treatment due to the condition of their health.
Besides, during the event, clinical laboratory tests were conducted, ECG, X-rays, USI tests were performed according to the instructions. The members of the “Volunteers” team of ourinstitute gave useful advice to the population on maintaining a healthy lifestyle and distributed booklets. In 2 homes elderly people who needed to be looked after were visited by the necessary specialists, given the necessary recommendations, health care was carried out.