ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA “XON ATLAS” FESTIVALI KO‘TARINKI RUHDA O‘TKAZILMOQDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
ANDIJON DAVLAT TIBBIYOT INSTITUTIDA “XON ATLAS” FESTIVALI KO‘TARINKI RUHDA O‘TKAZILMOQDA
15:39 28.09.2023
Bugun, respublikamizning barcha hududlarida milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash, yoshlar orasida milliy kiyimlarni targ‘ib qilish maqsadida “Xon atlas” festivali bo‘lib o‘tmoqda.
Xususan, Andijon davlat tibbiyot institutida ham festival chinakam bayram tarzida o‘tkazilmoqda. Tadbirning ochilish marosimida Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i A.Abduhalimov, Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning Andijon viloyat hududiy boshqarmasi yetakchi mutaxassisi F.Rustamova, Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi, institut Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova va institut jamoasi, talabalar ishtirok etdi.
Unda so‘z olganlar o‘zining uzoq yillik tarixiga ega bo‘lgan atlas matosi, unda xalqimizning ming asrlik oʻtmishi, qadimiy urf-odat va anʼanalari, didi, estetik qarashlari aks etganligi haqida so‘z yuritdilar. Shuningdek, ushbu matodan tikilgan liboslar o‘zbek qizlarining chiroyiga yana-da, go‘zallik baxsh etishini aytib o‘tdilar.
Shundan so‘ng, tadbirning badiiy qismiga navbat berildi. Iqtidorli talaba-qizlar tomonidan ijro etilgan o‘lan-u, laparlar tadbirga yanada ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi. Milliy liboslar namoyishida esa bir-biridan bejirim liboslar taqdim etildi.
Tadbir qatnashchilari fakultetlar tomonidan tayyorlangan milliy hunarmandchilik namunalaridan bahramand bo‘lishga taklif etildi. Hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan ushbu ko‘rgazma baholanib, g‘oliblar institut rektorining maxsus sovg‘alari bilan taqdirlanadi.

Today, “Khan Atlas” festival has been being held in all regions of our republic in order to glorify our national values and promote national clothes among young people.
In particular, the festival has been held in the style of a real holiday in Andijan State Medical Institute. At the opening ceremony of the event A. Abduhalimov, the head of the Department of Spirituality and Enlightenment, F.Rustamova, the leading specialist of Andijan regional administration of the Committee on Religious Affairs, G. Kholmatova, the adviser to the rector on women and girls’ issues of our institute, the chairman of the girls’ advisory council, team of the institute and students participated actively.
The speakers spoke about the long history of the satin fabric, the thousand-year-old past, ancient customs and traditions, taste, and aesthetic views of our people. They also said that dresses made of this fabric make Uzbek girls even more beautiful.
After that it was the turn of the artistic part of the event. Dances performed by talented students gave this ceremony an even more excited mood. At the show of national costumes different beautiful dresses were presented.
The participants of the event were invited to enjoy the samples of national crafts prepared by the faculties. This exhibition will be evaluated by the members of the jury, the winners will be awarded with special gifts from the rector of the institute.