INSTITUTDA “XOTIN-QIZLAR MASLAHAT KUNI” BO‘LIB O‘TDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Andijon davlat tibbiyot institutida har haftada Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan “Xotin-qizlar maslahat kuni” o‘tkazilib kelinmoqda. Shu munosabat bilan bugun, 20-oktabr kuni “Xotin-qizlar o‘rtasidagi tazyiq va zo‘ravonlikni oldini olish” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda institut rektorining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi, institut Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova, Andijon shahar IIO FMB JXX XPB boshlig‘i, mayor F.Ergashev, institut Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha profilaktika katta inspektori, kapitan G.Abduvoxidova, Davolash fakulteti dekan o‘rinbosari M.O‘lmasov, tyutorlar va talaba-qizlar ishtirok etdi.
Tadbirda so‘z olganlar xotin-qizlarni himoya qilish va faoliyatini qo‘llab-quvvatlashda muhim hujjatlar bo‘lgan “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi, “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi qonunlar bilan tanishtirdilar.
Uchrashuvda ayol-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik turlari, shunday vaziyatlarda himoya orderi orqali himoyalanish tartibi va boshqa masalalar yuzasidan ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari o‘rtasida erta turmushni oldini olish, xotin-qizlarni psixologik qo‘llab-quvvatlash maqsadiga yo‘naltirilgan ma’ruzalar tinglandi.

A “WOMEN-GIRLS CONSULTATION DAY” HAS BEEN HELD IN OUR INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
Every week with the initiative of the Women’s Advisory Council Andijan State Medical Institute organizes “Women’s Consultation Day”. In this regard today, October 20, a roundtable discussion was held on the topic “Prevention of harassment and violence against the women and girls”.
There G. Kholmatova, the adviser of the rector of the institute on women’s issues, the chairman of the women’s advisory board of the institute, major F. Ergashev, the head of Andijan city IIO FMB JXX XPB, captain G. Abduvokhidova, the senior inspector of prevention on women’s issues of our institute, M. Olmasov, General Medicine Faculty’s dean’s assistant, tutors and female students participated in the meeting.
Those who spoke at the event referred to the issue “On Protection of Women from Harassment and Violence” and “Equal Rights for Women and Men”, which are important documents for the protection and support of women’s activities; they introduced the laws on guarantees of opportunities.
At the meeting information was provided on the types of harassment and violence against women and girls, the order of protective actions in such situations and other issues.
The participants of the event also listened to lectures aimed at preventing early marriage and providing psychological support to women.