Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, “Yashil makon” umummilliy loyihasi – bu bir yillik tadbir emas”. Darhaqiqat, yashab turgan joyimizni ozoda saqlab, tabiatga mehr va e’tibor ko‘rsatsak, mevali hamda manzarali daraxtlar ekib bog‘lar yaratsak kelajak avlod ham munosib ekologik sharoitda yashaydi.
Bugun, 27-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutining Xonobod shahrida joylashgan Farmatsiya yo‘nalishi bo‘yicha o‘quv-amaliyot markazida “Yashil makon” umummilliy aksiyasi doirasida institut rektori, professor Madaminjon Madazimov boshchiligida ommaviy ko‘chat ekish aksiyasi o‘tkazildi.
Aksiyada markaz hududiga jami 1700 tup shundan: 860 tup manzarali pavloniya, terak, 840 tup mevali: olma, shaftoli, behi, o‘rik, limon ko‘chatlari hamda 2300 dona terak qalamchalari va 70 dona uzum qalamchalari ekildi. Mazkur markaz hududini yashil makonga aylantirish maqsadida barcha birdek faol ishtirok etdi.

As the head of our state noted, the national project “Green Space” is not a one-year event. In fact, if we keep the place where we live tidy, demonstrate our love and attention to nature, and create gardens by planting fruit and decorative trees, the future generation will also live in favourable ecological conditions.
Today, on October 27, collective planting campaign has been held in the pharmacy training center located in Khanabad city of Andijan State Medical Institute under the leadership of professor Madaminjon Madazimov, the rector of our institute as an action of the national campaign “Green Space”.
A total of 1,700 bushes were planted in the center area: 860 decorative paulownias, poplars, 840 fruit trees: apple, peach, quince, apricot, lemon seedlings, 2,300 poplar cuttings and 70 grape cuttings were planted in the campaign. Everyone actively participated in order to turn out this area of the center into a green space.