Xabaringiz bor, ayni kunlarda Andijon davlat tibbiyot instituti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov boshchiligida institut delegatsiyasi Gretsiya davlatida bo‘lib turibdi.
Bugun, 8-noyabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti va Gretsiyaning G‘arbiy Makedoniya universiteti o‘rtasida ta’lim va fan sohasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Ushbu tadbir doirasida universitet rektori Theodoros Theodoulidis va institutning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori K.Salohiddinov tomonidan tibbiyot sohasida qo‘shma innovatsion tadqiqotlarni rivojlantirish bilan bog‘liq ilmiy-tadqiqot ishlarini Yevropa banki tomonidan moliyalashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, iqtidorli talabalarni ishlanmalar va startaplar bilan jalb qilish, har ikki oliy ta’lim muassasalarining laboratoriyalarida ishlanmalarni yanada takomillashtirish va davom ettirish masalalari muhokama qilindi. Doktorantlar almashinuvi va ularning har ikkala oliy ta’lim muassasasidan ilmiy rahbar olishlari mumkinligi yuzasidan kelishuvga erishildi. Uchrashuv yuqori saviyada, do‘stona ruhda o‘tdi.
Shuningdek, delegatsiya a’zolari turli kasalliklar – qandli diabet, Parkinson kasalligi va boshqalar bilan og‘rigan bemorning ahvolini kuzatish uchun virtual kompyuter dasturlarini yaratish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot laboratoriyasi bilan tanishdilar.Yaqin kunlarda G‘arbiy Makedoniya universiteti rahbariyatining Andijon davlat tibbiyot institutiga javob tashrifi rejalashtirilmoqda.

As you know, a delegation of Andijan State Medical Institute headed by K. Salohiddinov, vice rector for scientific affairs and innovations is currently in Greece.
Today, on November 8, a cooperation agreement in the field of education and science was signed between Andijan State Medical Institute and the University of Western Macedonia of Greece.
Within the framework of this event Theodoros Theodoulidis, the rector of the university and K. Salohiddinov, the vice-rector of the institute for scientific affairs and innovations, considered the possibilities of financing research and progressive work related to the development of joint innovative research in the field of medicine by the European Bank.
Also, issues of attracting talented students with interesting work and startups, further improvement and continuation of equipment of the laboratories of both higher education institutions were discussed. An agreement was reached regarding the exchange of doctoral students and their possibility to receive a scientific supervisor from both higher education institutions. The meeting was held at a high level and in a friendly spirit.
Also, the members of the delegation got acquainted with the research laboratory for creating virtual computer programs for monitoring the condition of patients suffering from diabetes, Parkinson’s disease, etc. Mutual visits have been being planned.