TALABALARNI TURAR JOY BILAN TA’MINLASH BO‘YICHA ISHCHI GURUH YIG‘ILISHI BO‘LIB O‘TDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
TALABALARNI TURAR JOY BILAN TA’MINLASH BO‘YICHA ISHCHI GURUH YIG‘ILISHI BO‘LIB O‘TDI
16:19 13.11.2023
Bugun, 13-noyabr  kuni Andijon davlat tibbiyot institutida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 24-sentabrdagi “Ijara huquqi asosida yashayotgan talabalar tomonidan to‘lanadigan ijara to‘lovlarini qoplab berish tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 605-sonli qarorining ijrosi yuzasidan talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishchi guruhining navbatdagi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi X.Qo‘chqorov, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘limi xodimlari, fakultetlar dekan o‘rinbosarlari va tyutorlar ishtirok etdilar.
Yig‘ilishda hozirga qadar ijara xonadonlariga talabalarni joylashtirish bilan bog‘liq amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi. Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtiruvchi bo‘limi bosh mutaxassisi Y.Valiyeva yotoqxona bilan qamrab olinmagan va o‘ziga, shu jumladan ota-onasi (qonuniy vakillari)ga tegishli bo‘lmagan uyda ijara huquqi asosida yashayotgan 290 nafar talabalarning arizalari, ko‘chmas mulk shartnomasi hisobga qo‘yilganligi haqida bildirishnomalar, uy-joyni ijaraga berish shartnomalari me’zon asosida ro‘yxatga olinganligini bildirgan holda ishchi guruhga tavsiya etdi. Yig’ilish davomida Yoshlar yetakchisi X.Qo‘chqarov tavsiyanoma berilgan talabalar bo’yicha ma’lumot berdi. Ishchi guruh tomonidan talabalar hujjatlari o`rganildi. Shuningdek, ijarada yashayotgan  talabalarning sharoitlari bilan tanishish, texnika xafvsizlik qoidalari haqida tushuntirishlar olib borish bo‘yicha mas’ullarga zarur topshiriqlar berildi.
Ishchi guruh tomonidan talabalarning hujjatlari o‘rganilib, tegishli mezonlarga to‘laqonli mos keluvchi 284 nafar talabaning ijara  to‘lovi asosli deb topildi va ijara to‘lovini bir qismini qoplab berish tizimiga qo‘shilishiga taklif kiritildi.

A MEETING OF THE WORKING GROUP ON PROVIDING STUDENTS WITH ACCOMMODATION HAS BEEN HELD – Andijan State Medical Institute
A MEETING OF THE WORKING GROUP ON PROVIDING STUDENTS WITH ACCOMMODATION HAS BEEN HELD
16:19 13.11.2023
Today, on November 13, the next meeting of the student housing working group has been held in Andijan State Medical Institute in connection with the implementation of the decision N 605 “On measures to introduce the system of reimbursement of rent paid by students living at a rented apartments” of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan issued a resolution on September 24, 2021.
S. Salohiddinov, the first vice-rector for youth issues and spiritual and educational affairs, Kh. Kochkarov, the leader of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan, employees of coordinating department for providing accommodation to students, faculties deans’ assistants and tutors participated in this meeting.
At the meeting the work performed related to accommodation of students in rented apartments was analyzed. The applications of 290 students living on the basis of the right to rent in an appartment that is not covered by a dormitory and does not belong to them, including their parents (legal representatives) has recommended to the working group that notices the registration of real estate contracts; housing rental contracts are registered on the basis of criteria. During the meeting, Youth leader Kh. Kochkarov gave information about the students who were given recommendation letters. Student documents were studied by the working group. In addition, necessary assignments were given to the personals to get acquainted with the conditions of students living in rented accommodation, to explain the rules of technical safety.
The working group examined the documents of the students and found that the rent payment of 284 students who fully meet the relevant criteria was reasonable, an offer was made to join the system of reimbursing a part of the rent payment.