AHOLINI RO‘YXATGA OLISH — KELAJAK SARI YANGI QADAM
Mamlakat fuqarolari to‘g‘risidagi ma’lumotlar har qanday davlat milliy statistikasining muhim qismi sanaladi. Bunday ma’lumotlar ma’lum vaqt oralig‘ida aholini ro‘yxatga olish tadbirlari orqali to‘planadi. Ular nafaqat respublika, balki Yer yuzi aholisining soni, ijtimoiy holati, daromadlari kabi bir qancha muhim axborotlarni hisoblab borishga xizmat qiladi.
BMT dunyo mamlakatlariga fuqarolar bilan yuzaga keladigan bir qator ijtimoiy muammolarning yechimi hamda iqtisodiy ko‘rsatkichlarning demografik ko‘rsatkichlar bilan mutanosib ravishda o‘sib borishini ta’minlash uchun har o‘n yilda kamida bir marotaba aholini ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazishni tavsiya etadi. Afsuski, yurtimizda mustaqillikdan so‘ng keng ko‘lamda aholini ro‘yxatga olish tadbiri o‘tkazilmagan.
Aholini ro‘yxatga olish mamlakat hududida millati, elatidan qat’iy nazar barcha insonlarni birlashtiradigan umummilliy tadbir bo‘lib, uning o‘tkazilishidan barchamiz, siyosiy qarashlarimiz va ijtimoiy mavqeimizdan qat’iy nazar birdek manfaatdormiz. Boisi, mazkur yirik ijtimoiy tadbir orqali, birinchi navbatda, jami aholining soni (2023-yil 1-oktabr holatiga respublika aholisi 36 599,8 ming kishi tashkil etgan), fuqaroligi, nikoh holati ya’ni rasmiy nikoh, norasmiy nikoh yoki erta nikoh, odamlarimizning ta’lim darajasi (o‘rta, o‘rta maxsus yoki oliy), yashash uchun daromad manbalari, uysizlar soni, uy xo‘jaligining yashash sharoitlari kabi bir qancha ko‘rsatkichlar bo‘yicha bugungi kunda yetarlicha mavjud bo‘lmagan ma’lumotlar bazasi shakllantiriladi. Shaharcha, mahalla, qishloq va ovullar soni hamda ularning chegaralari, turar joylar soni, ulardagi mavjud shart-sharoitlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarga aniqlik kiritiladi.

REGISTRATION OF THE POPULATION IS A NEW STEP TOWARDS THE FUTURE – Andijan State Medical Institute
Information about the citizens of the country is an important part of the national statistics of any country. Such information is collected through population censuses at certain time intervals. They serve to calculate a number of important information, such as not only the republic, but also the population of the Earth, social status, income, etc.
The UN recommends the countries of the world to conduct a population census at least once every ten years in order to solve a number of social problems that arise with citizens and to ensure the growth of economic indicators proportionally with demographic data. Unfortunately a large-scale population census was not conducted in our country after its independence.
Population census is a nationwide event that unites all people regardless of nationality and folks in the territory of the country, we are all equally interested in its conduct regardless of our political views and social status. Therefore, first of all, the number of the total population (as of October 1, 2023, the population of the republic constituted 36,599.8 thousand people) as well as citizenship, marital status, i.e. formal marriage, informal marriage or early marriage are usually taken into consideration through this large social event. There is currently insufficient data on several indicators, such as the level of education of our people (secondary, secondary or higher), sources of income for living, the number of homeless people and the living conditions of households. Information about the number of towns, neighborhoods, villages and settlements and their boundaries, the number of dwellings and their existing conditions will be clarified.