Andijon davlat tibbiyot institutining bolalar jarrohligi kafedrasiga xalqaro aloqalar doirasida Rossiya Federatsiyasi Moskva shahridan bir guruh bolalar jarrohligi yo‘nalishi mutaxassislari tashrif buyurdi. Mazkur tashrifda o‘zaro tajriba almashish, mahorat darslari o‘tish va talabalarga mutaxassislikka oid zamonaviy tashxislash, davolash usullari bo‘yicha seminar hamda maʼruzalar o‘qib berish ko‘zda tutilgan.
Tadbirning birinchi kuni “Bolalar jarrohlarining mintaqalararo jamiyati” ning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish bilan boshlandi. Ushbu tadbirda N.I.Pirogov nomidagi Rossiya Federatsiyasi Milliy Ilmiy tibbiyot universiteti Y.F.Isakov nomidagi bolalar jarrohligi kafedrasi dotsenti t.f.d., V.V.Xolostova, t.f.n., dotsent N.A.Al-Mashat, t.f.n., dotsent P.M.Yarustovskiy hamda Qirg‘iziston davlatidan bir guruh mutaxassislar ishtirok etdi. Tadbirda Rossiya Federatsiyasidan tashrif buyurgan mutaxassislar tomonidan “Bolalar xirurgiyasida kaminvaziv davolash usullari” hamda “Girshprung kasalligini zamonaviy davolash usullari” mavzularida maʼruzalar o‘qib eshittirildi. Tadbir savol-javob va fikr-mulohazalarga boy tarzda o‘tdi.
Mehmonlar institutning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori K.Salohiddinov bilan uchrashib, talabalar alamashinuvi va talabalar ilmiy jamiyatini hamkorlikda yuritish bo‘yicha suhbatlashdi.
Xorijlik mutaxassislar Pediatriya fakultetining talabalari, klinik ordinatura va magistratura talabalariga mavzular bo‘yicha seminar hamda maʼruzalar o‘tdi. Shuningdek, bolalardagi anorektal tug‘ma nuqsonlar bo‘yicha 5 nafar bemorlarda yuqori texnologik jarrohlik amaliyotini mahorat dars sifatida bajardilar.

A group of children’s surgery specialists from Moscow, Russian Federation, visited the Department of Pediatric Surgery of Andijan State Medical Institute as part of international relations. It was planned to exchange experience, conduct demo-lessons and deliver lectures on modern diagnosis and treatment methods related to the specialty.
The first day of the event began with the regular meeting of the “Interregional Society of Children’s Surgeons”. This event was attended by N.I.Pirogov National Scientific Medical University of the Russian Federation, attended by Y.F. Isakovassociate professor of pediatric surgery, Ph.D., V.V. Kholostova, Ph.D., associate professor N.A. Al-Mashat, Ph.D., associate professor P.M. Yarustovsky and a group of experts from Kyrgyzstan. At the event visiting specialists from the Russian Federation delivered lectures “Minimum invasive treatment methods in children’s surgery” and “Modern treatment methods of Hirschprung’s disease”. The event was full of questions and answers.
The guests met with K. Salohiddinov, vice-rector for scientific affairs and innovations of our institute and talked about student exchange and joint management of the student scientific society.
Foreign specialists held seminars for students of the Faculty of Pediatrics, clinical residency and Master’s degree students. Also, they performed high-tech surgery on 5 patients with anorectal birth defects in children as a master class.