TALABALARNI TURAR JOY BILAN TA’MINLASH BO‘YICHA NAVBATDAGI YIG‘ILISH BO‘LIB O‘TDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
TALABALARNI TURAR JOY BILAN TA’MINLASH BO‘YICHA NAVBATDAGI YIG‘ILISH BO‘LIB O‘TDI
16:45 09.02.2024
Andijon davlat tibbiyot institutida Talabalarni turar joy bilan ta’minlash bo‘yicha navbatdagi komissiya hay’ati yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda institut rektorining Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi G.Xolmatova, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat-ma’rifat bo‘limi boshlig‘i A.Abduxalimov, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi H.Qo‘chqorov, Talabalarni turar joy bilan ta’minlash ishlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i D.Matmusayev va tyutorlar ishtirok etdi.
Yig‘ilishda ayni shu qarorning ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha bo‘lim boshlig‘i axborotlarni yig‘ilganlarga o‘qib eshittirdi. Shuningdek, yig‘ilish davomida talabalar turar joyi uchun to‘lovlarni oson amalga oshirish uchun ishga tushirilgan Zoomrad ilovasi haqida ham tushuntirish ishlarini olib bordi. Yakunda hujjatlari taqdim etilgan 95 nafar talabadan 94 nafarining ijara to‘lovini joriy oy uchun 50 foizi to‘lab berilishi tasdiqlandi.

THE NEXT REGULAR MEETING ON PROVIDING STUDENTS WITH ACCOMMODATION HAS BEEN HELD – Andijan State Medical Institute
THE NEXT REGULAR MEETING ON PROVIDING STUDENTS WITH ACCOMMODATION HAS BEEN HELD
16:45 09.02.2024
The next meeting of the committee on providing housing for students was held in Andijan State Medical Institute.
G. Kholmatova, advisor to the rector of the institute on women’s issues, A. Abdukhalimov, the head of the youth work, spirituality and enlightenment department, H. Qochkharov, the leader of the primary organization of the Institute of the Youth Union of Uzbekistan, D. Matmusayev, the head of the Department of Coordination of Student Accommodation and tutors participated.
We are informed that according to the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 605 dated May 1, 2021” A person living on the basis of the right to rent in a house that does not belong to him, including his parents (legal representatives), is not covered by a dormitory”. Fifty per cent of the monthly rent paid by 60% of the students of public higher education institutions is paid from the state budget of the Republic of Uzbekistan.
At the meeting, the head of the department on the implementation of this decision read the information to the audience. During the meeting he also explained about the Zoomrad application which was launched for easy payment for student accommodation. At the end of the ceremony it was confirmed that 94 of the 95 students whose documents were submitted will pay 50% of the rent for this month.