Andijon davlat tibbiyot instituti Germaniyaning Rostok universiteti bilan bir necha yildan buyon ta’lim va fan sohasida faol hamkorlik qilib kelmoqda.
Ushbu hamkorlik doirasida amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazish maqsadida Rostok universitetining urologiya va uroonkologiya sohalari mutaxassislari institutga yetib keldi. Bugun, 4-mart kuni institut rektori M.Madazimov Rostok universiteti Urologiya klinikasining direktori, professor Oliver Hakenberg va doktor Kernig bilan uchrashdi. Unda germaniyalik mutaxassislar tomonidan institutda mahorat darslari, ma’ruzalar, amaliy mashg‘ulotlar va operatsiyalar o‘tkazish masalalari muhokama qilindi. Ushrashuv yakunida tomonlar esdalik sovg‘alarini almashdi.
Shundan so‘ng, Oliver Hakenberg tomonidan “Urologiya kasalliklarni aniqlash va uni davolashda yangi jarrohlik usullari” mavzusida institutning Xorijiy va Davolash fakultetlari talabalariga ma’ruza o‘qildi.
Xorijlik urologiya va uroonkologiya sohalari mutaxassislari joriy yilning 9-mart sanasiga qadar institutda mashg‘ulotlar o‘tkazishlari rejalashtirilgan.

Andijan State Medical Institute has been actively cooperating with Rostock University of Germany for several years in the field of education and science.
Within the framework of this cooperation, experts from the fields of urology and uro-oncology of Rostock University arrived to the Institute to conduct practical training. Today, on March 4, the rector of our Institute M. Madazimov met with the director of the Rostock University Urology Clinic, Professor Oliver Hackenberg and Dr. Kernig. German specialists discussed issues of conducting demo classes, lectures, practical training and operations in our Institute. At the end of the meeting, the parties exchanged souvenirs.
After that, Oliver Hackenberg delivered a lecture “New surgical methods in the diagnosis and treatment of urological diseases” to foreign and national students of General Medicine. Foreign urology and uro-oncology specialists are scheduled to hold training in our Institute until March 9 of this year.