QIZLAR DAVRASIDA ILM SUHBATI
Bugun, 27-mart kuni Andijon davlat tibbiyot instituti Xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi tashabbusi bilan «Tengdoshga-tengdosh» tamoyili asosida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda institut rektorining Xotin-qizlar masalalari bo’yicha maslahatchisi G.Xolmatova, institutning «Qizlarjon» klubi a’zolari va talaba-qizlar ishtirok etdi.
Davra suhbatida ustozlar tomonidan qizlarga ilm olish sohaning yetuk mutaxassisi va oila bekasi bo‘lishda qanchalik muhim ekanligi ta’kidlandi.
– Ayol-qizlarimizning bilimli, intiluvchan bo‘lishlari nafaqat o‘zlarining muvaffaqiyatlarga erishishlari balki, farzandlariga ham o‘rnak bo‘lgan holda o‘z ortlaridan ergashtirishlarida ham katta ahamiyatga ega. Ularning huquqiy savodxonligini oshirish esa ayol-qizlarimizni tazyiq va zo’ravonliklardan himoya qilishda juda muhim, – dedi, G.Xolmatova.
Shuningdek, tadbirda Xotin-qizlar bilan ishlash bo’limi qoshidagi «Qizlarjon» klubining Fan yo’nalishi koordinatori Prezident stipendiyasi sohibasi M.Umarxo‘jayeva so‘z olib, ilm yo‘lidan borish albatta qiyinchiliklarsiz bo’lmasligi va uning natijasi ham insonga zavq, yana-da ilhom berishini aytib o‘tdi.
Tadbir davomida qizlarga turli xildagi nizoli vaziyatlarda to’g’ri yo‘l tutish, zarur paytlarda mutassadilarga murojaat qilishlari, buning uchun esa huquqiy bilimlarga ega bo‘lishlari muhimligi yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi.

Today, March 27, at the initiative of the department for work with women of Andijan State Medical Institute, a round table discussion was held on the principle “Peer to Peer” .
It was attended by the adviser to the rector of the institute on women’s issues G. Kholmatova, members of the institute club “KizlarJon” and students.
At the round table discussion, teachers emphasized how important it is for girls to study in order to become mature professionals and housewives.
– It is very important for our women and girls to be educated and ambitious in order not only to achieve their own success, but also to set an example for their children and follow them. Increasing their legal literacy is very important to protect our women and girls from oppression and violence, said G. Kholmatova.
Also at the event, M. Umarkhojaeva, coordinator of the scientific direction of the “Kizlarjon’ club of the department for working with women and girls, winner of the presidential scholarship said that the path of science is not easy, and its result gives pleasure and inspires a person even more.
During the event, the girls were told about the importance of choosing the right path in various conflict situations, contacting the authorities if necessary, and obtaining legal knowledge for this.