Bugun, 23-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot instituti jamoasi tomonidan “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida xalqimizning suyukli shoiri Muhammad Yusuf tavvalludining 70 yilligi munosabati bilan “A.Navoiy” nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida “Ma’rifat insonni ezgulikka chorlaydi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi.
Unda institut rektori M.Madazimov boshchiligida prorektorlar, fakultetlar dekanlari, tyutorlar va talabalar ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasining Andijon viloyat bo‘limi raisi, shoira Xurshida Vahobjon qizi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yozuvchi Vosit Ahmad ishtirok etib, adabiyot olamining boy va betakrorligi haqida so‘z yuritdi. O‘zbekiston xalq shoiri Muhammad Yusuf hayoti u bilan bog‘liq yorqin xotiralar bilan o‘rtoqlashishdi. Shoirning ijodidagi o‘ziga xoslik, samimiylik, sadoqatlilik xususiyatlari e’tirof etilib, shoirning xotirasiga bag‘ishlangan she’rlardan ijro etildi.
Tadbir davomida iqtidorli talaba-yoshlar tomonidan badiiy chiqishlar namoyish qilindi. Xalqimizning erka shoiri Muhammad Yusuf qalamiga mansub she’rlar ijro etildi, sho‘x kuy-qo‘shiqlar barchani raqsga chorladi. Teatrlashgan sahna ko‘rinishlari hamda “Quvnoqlar va zukkolar” jamoasining chiqishlari tomoshabinlar olqishlariga sazovor bo‘ldi.

Today, on April 23, spiritual and educational event “Enlightenment invites people to goodness” was organized on the occasion of the 70th anniversary of the beloved poet of our nation Muhammad Yusuf within the framework of the project “Sharing Enlightenment” by the team of Andijan State Medical Institute in A.Navoi culture and leisure park.
Vice-rectors, faculty deans, tutors and students took part in the event under the leadership of the rector of the institute M. Madazimov.
Poetess Khurshida Vahobjan kizi, chairman of Andijan regional branch of the Writers’ Union of Uzbekistan, writer Vasit Ahmed, the member of the Writers’ Union of Uzbekistan took part in the event and spoke about the richness and uniqueness of the world of literature. People’s poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf’s life manner, bright memories as well as his literary and philosophic legacy were enlighten. The features of the poet’s originality, sincerity, loyalty were recognized and poems dedicated to the poet’s memory were performed.
During the ceremony artistic events were performed by talented students. Poems written by our nation’s poet Muhammad Yusuf wererecited, lively songs invited everyone to dance. Theatrical performances and creativity of the team “Kuvnog va zukkolar” won the applause of the audience.