Bugun, 25-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Maʼrifat ulashib” loyihasi doirasida O‘zbekiston xalq shoiri, Andijon farzandi Muhammad Yusuf tavalludining 70 yilligi munosabati bilan “Xalq mehrini qozongan shoir” mavzusida adabiy-badiiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib, Muhammad Yusuf o‘zining qisqa, ammo mazmundor umri davomida boy adabiy meros qoldirganligi, vatan ozodligi, xalq baxti, yurtning nurafshon kelajagini yonib kuylagan asarlari xalqning eʼtirofiga sazovor bo‘lgani va qalblardan chuqur joy olganligi haqida aytib o‘tdi.
Shundan so‘ng, O‘zbek tili va adabiyoti, tillar kafedrasi dotsenti M.Qo‘ziboyeva, Xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i G.Xolmatova so‘z olib, shoir sheʼrlarining har bir satrida samimiylik, mehr-muhabbat aks etgani haqida so‘z yuritdi. Sheʼrlardagi o‘ziga xoslik eʼtirof etildi. Shoirning nafaqat sheʼriyati balki, yuksak insoniy fazilatlari bilan atrofdagi insonlarga, yoshlarga hurmati, mehrining cheksiz bo‘lganligi xotirlandi.
Tadbirning badiiy qismida O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi institut boshlang‘ich tashkiloti faollari tomonidan Muhammad Yusufning vatanni tarannum etgan, sadoqat va fidoyilik aks etgan sheʼrlari mohirona ijro etildi. Shoir sheʼrlari asosida yaratilgan qo‘shiqlar kuylandi va ularga monand raqslar namoyish qilindi.

Today, on April 25, a literary and artistic event on the topic “The poet who won the love of the people” was held at Andijan State Medical Institute within the framework of the “Sharing Enlightenment” project, dedicated to the 70th anniversary of the birth of the national poet of Uzbekistan Muhammad Yusuf – the son of Andijan.
The event was opened by the rector of the institute, M. Madazimov, who said that during his short but meaningful life, Muhammad Yusuf left a rich literary heritage, his works glorified the freedom of the Motherland, the happiness of the people and the bright future of the country, that his poems won the recognition of the people and deeply touched hearts of people.
After this, Associate Professor of the Department of Uzbek Language and Literature Kuziboeva M. and Head of the Department of Work with Women and Girls Kholmatova G. spoke at the event. They said that every line of the poet’s poems expresses sincerity and love. The originality of the poems was recognized. They mentioned that the poet’s respect and love for the people around him and youth were boundless not only for his poetry, but also for his high human qualities.
In the artistic part of the event, activists of the primary organization of the Youth Union of Uzbekistan skillfully performed poems by Muhammad Yusuf, glorifying the Motherland, reflecting loyalty and love. Songs based on the poet’s poems were sung and dances were performed.