Bugun, 26-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Stomatologiyaning dolzarb muammolari. Nazariyadan amaliyotga” mavzusida xorijlik mutaxassislar ishtirokida stomatologiya va yuz-jagʻ jarrohligi boʻyicha ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori M.Madazimov, prorektorlar, Stomatologiya fakulteti dekani D.To‘lanov hamda Dog‘iston davlat tibbiyot universitet Stomatologiya fakulteti dekani, dotsent T.Abakarov, Rossiya stomatologiya assotsiatsiyasining “Stomatologiyada onkologik skrining” bo‘limi raisi o‘rinbosari, yuz-jag‘ jarrohi I.Kryajinova hamda respublikamizning qator viloyatlaridan kelgan soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Anjumanni institut rektori kirish so‘zi bilan ochib, bugungi kunda tibbiyot sohasida muhim o‘zgarishlar barobarida stomatologiyaning ham rivojlanib borayotgani haqida so‘z yuritdi. Sohada xalqaro hamkorliklarni kengaytirish yanada rivojlanish va tajriba almashishga keng imkoniyatlar yaratishini ta’kidlab o‘tdi.
Shundan so‘ng ma’ruzalarga navbat berildi. Unda qatnashchilar “Bioaktiv qoplamali “Implant.UZ” stomatologik implantlarini qo’llash istiqbollari”, “Yuz va bo’yin kuyishi oqibati bo‘lgan bemorlarni jarrohlik davolash bosqichlarida davolash-profilaktika dasturini takomillashtirishga tabaqalashtirilgan yondashuv”, “2-toifa qandli diabet bilan og’rigan bemorlarda periodontitni davolashda splinting tizimlarining samaradorligini qiyosiy baholash”, “Yuz-jag’ atrofi periostitining klinik kechishida sorbentlarni qo’llash”, “Kuyish, tsikatrisial mikrostomiya oqibati bo’lgan bemorlarni jarrohlik davolashni optimallashtirish” kabi mavzularda ma’ruzalarini o‘qib eshittirdi. Anjuman yakunida faol qatnashchilar va xorijlik mutaxassislar sertifikat bilan taqdirlandi.

Today, on April 26, “Topical problems of stomatology. From theory to practice» scientific-practical conference on dentistry and maxillofacial surgery has been held in Andijan State Medical Institute with the participation of foreign specialists.
The rector of the institute M. Madazimov, vice-rectors, dean of the Dentistry Faculty D. Tulanov and T. Abakarov, dean of the Faculty of Dentistry of Dagestan State Medical University, associate professor, I. Kryajinova, deputy chairman of the department of oncological screening in dentistry of the Russian Dental Association, face-jaw surgeon and experts from several regions of our republic took part in the conference.
The conference was opened by the rector of our Institute. He spoke about the development of dentistry along with important changes in the field of medicine today. He emphasized that the expansion of international cooperation in the field creates ample opportunities for further development and exchange of experience.
After that it was the turn of lectures. The participants discussed “Prospects of using “Implant.UZ” dental implants with bioactive coating”, “Differentiated approach to improvement of the treatment-prophylaxis program at the stages of surgical treatment of patients with burns of the face and neck”, “Comparative evaluation of the effectiveness of splinting systems in the treatment of periodontitis in patients with type 2 diabetes”, “Using sorbents in the clinical course of maxillofacial periostitis”, “Optimization of surgical treatment of patients with burns and cicatricial microstomia” . At the end of the conference active participants and foreign experts were awarded with certificates.