INSTITUT REKTORIGA BIRIKTIRILGAN YOSHLAR BILAN UCHRASHUV O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
INSTITUT REKTORIGA BIRIKTIRILGAN YOSHLAR BILAN UCHRASHUV O‘TKAZILDI
17:03 01.05.2024
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qoʻllab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi toʻgʻrisida” Farmoni 1-bandida alohida ishlash talab etiladigan yoshlarni masʼul rahbarlarga nomma-nom biriktirish amaliyotini joriy etilgan edi. Ushbu farmonda belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida “Rektor va yoshlar” uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda institut rektori M.Madazimov Marhamat tumani “Qovunchi” mahallasida istiqomat qiluvchi ijtimoiy himoyaga muhtoj yoshlarni institutga taklif qildi.
Yoshlar bilan suhbat davomida ularni qiynab kelayotgan muammolar tinglandi. Jumladan, Q.Anorboyevni gaz balonga ehtiyoji bo‘lganligi bois tuman gaz bo‘limi mas’ullari bilan bog‘lanilib, kerakli yordam ko‘rsatishga kelishib olindi.
F.Imomadiyevga internet tarmog’iga ulanishi uchun soha mutaxassislari bilan bog‘lanildi. Yoshlarning muammolarini ijobiy tarzda hal etish yuzasidan mas’ullarga topshiriqlar berildi.

A MEETING WAS HELD WITH THE YOUNG PEOPLE WHO ARE UNDER THE CARE OF THE RECTOR OF OUR INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
A MEETING WAS HELD WITH THE YOUNG PEOPLE WHO ARE UNDER THE CARE OF THE RECTOR OF OUR INSTITUTE
17:03 01.05.2024
Paragraph 1 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the State Program for the Implementation of the Uzbekistan-2030 Strategy in the Year of Youth and Business Support” introduced the practice of individual assigning young people who are required separate attention to responsible leaders. “Rector and youth” meeting was held in Andijan State Medical Institute in order to ensure the implementation of the tasks specified in this decree.
M. Madazimov, the rector of the Institute, invited young people in need of social protection living in “Kovunchi” neighborhood of Marhamat district to our Institute.
During the conversation with the young people the problems they have were discussed. Q. Anorboyev was supplied with the gas cylinder, what was agreed to contact the officials of the district gas department.
In order to connect F.Imomadiyev to the Internet, experts were contacted. Tasks were given to those responsible for solving the problems of young people in a positive way.
Also, the activity of young people working abroad is constantly studied.
During the meeting, future work was determined based on the interests and suggestions of young people.